• Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych w Polsce

Potrzeba posiadania mieszkania ma wymiar powszechny. Pozostaje kluczowa dla człowieka przez całe jego życie. Od początku historii ludzkości mieszkanie dawało schronienie i poczucie bezpieczeństwa, lecz współcześnie, dzięki wyposażeniu w dobra trwałego użytku i połączeniu z Internetem, spełnia wiele dodatkowych funkcji społecznych. Obejmują one rekreację i kulturę, edukację, a nawet pracę zarobkową, co uwydatniło się w czasie pandemii. Sprawia to, że warunki mieszkaniowe są szczególnie ważne z punktu widzenia polityki społecznej i kształtowania warunków życia ludności. Niemożność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie implikuje gorsze szanse zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu oraz zwiększa ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego. Celem przeprowadzonych badań empirycznych była wielowymiarowa ocena poziomu i jakości warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych w Polsce oraz ich zmian pomiędzy latami 2005 i 2017. W niniejszym opracowaniu Autorzy zaproponowali szerokie ujęcie definicji warunków mieszkaniowych - jako przestrzeni obejmującej nie tylko mieszkanie wraz z jego wyposażeniem, ale również jego otoczenie i lokalizację, która opisana jest za pomocą wskaźników obiektywnych i subiektywnych. Taka definicja - wpisana w ideę jakości życia - pozwala nie tylko obiektywnie zmierzyć i ocenić warunki mieszkaniowe, ale również określić subiektywne zadowolenie, komfort i uciążliwość, wynikające także z otoczenia i lokalizacji. Książka jest skierowana do szerokiego grona studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i badaczy warunków życia gospodarstw domowych. Może też zainteresować urzędników instytucji publicznych, analityków sektora nieruchomości, przedstawicieli władz samorządowych i wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej wpływają na decyzje gospodarstw domowych w zakresie ich warunków mieszkaniowych. „Rzadko problematyce mieszkaniowej poświęca się całą monografię, najczęściej przedstawiana jest ona w szerokim kontekście ubóstwa bądź też poziomu życia. Tym bardziej cieszy, że Autorzy zdecydowali się potraktować ten problem jako odrębny, dogłębnie badany temat". dr hab. Sławomir Kalinowski, prof. IRWiR PAN, fragment recenzji

Podtytuł Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych w Polsce
Autor Romana Głowicka-Wołoszyn, Agnieszka Kozera, Joanna Stanisławska, Andrzej Wołoszyn
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 238
69.00 48.30
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
46.92
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-521-8
Potrzeba posiadania mieszkania ma wymiar powszechny. Pozostaje kluczowa dla człowieka przez całe jego życie. Od początku historii ludzkości mieszkanie dawało schronienie i poczucie bezpieczeństwa, lecz współcześnie, dzięki wyposażeniu w dobra trwałego użytku i połączeniu z Internetem, spełnia wiele dodatkowych funkcji społecznych. Obejmują one rekreację i kulturę, edukację, a nawet pracę zarobkową, co uwydatniło się w czasie pandemii. Sprawia to, że warunki mieszkaniowe są szczególnie ważne z punktu widzenia polityki społecznej i kształtowania warunków życia ludności. Niemożność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie implikuje gorsze szanse zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu oraz zwiększa ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Celem przeprowadzonych badań empirycznych była wielowymiarowa ocena poziomu i jakości warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych w Polsce oraz ich zmian pomiędzy latami 2005 i 2017. W niniejszym opracowaniu Autorzy zaproponowali szerokie ujęcie definicji warunków mieszkaniowych - jako przestrzeni obejmującej nie tylko mieszkanie wraz z jego wyposażeniem, ale również jego otoczenie i lokalizację, która opisana jest za pomocą wskaźników obiektywnych i subiektywnych. Taka definicja - wpisana w ideę jakości życia - pozwala nie tylko obiektywnie zmierzyć i ocenić warunki mieszkaniowe, ale również określić subiektywne zadowolenie, komfort i uciążliwość, wynikające także z otoczenia i lokalizacji.

Książka jest skierowana do szerokiego grona studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i badaczy warunków życia gospodarstw domowych. Może też zainteresować urzędników instytucji publicznych, analityków sektora nieruchomości, przedstawicieli władz samorządowych i wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej wpływają na decyzje gospodarstw domowych w zakresie ich warunków mieszkaniowych.


„Rzadko problematyce mieszkaniowej poświęca się całą monografię, najczęściej przedstawiana jest ona w szerokim kontekście ubóstwa bądź też poziomu życia. Tym bardziej cieszy, że Autorzy zdecydowali się potraktować ten problem jako odrębny, dogłębnie badany temat".
dr hab. Sławomir Kalinowski, prof. IRWiR PAN, fragment recenzji

Wstęp 7

Rozdział 1
Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych jako przedmiot badań 13
1.1. Potrzeby mieszkaniowe w hierarchii potrzeb człowieka 13
1.2. Warunki mieszkaniowe jako element poziomu życia gospodarstw domowych 20
1.3. Pojęcie warunków mieszkaniowych i jego mierniki 24
1.4. Otoczenie mieszkania jako wymiar warunków mieszkaniowych 30
1.5. Problem ubóstwa mieszkaniowego gospodarstw domowych 33

Rozdział 2
Czynniki kształtujące warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych w Polsce w latach 2005-2017 39
2.1. Uwarunkowania prawne i polityczne 39
2.2. Uwarunkowania makroekonomiczne 53
2.3. Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych 59
2.4. Przemiany sytuacji społeczno-ekonomicznej w gospodarstwach domowych 66

Rozdział 3
Diagnoza warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych w Polsce w latach 2005 i 2017 75
3.1. Wydatki gospodarstw domowych na użytkowanie mieszkania i nośniki energii 75
3.2. Charakterystyka mieszkań użytkowanych przez gospodarstwa domowe 86
3.3. Wyposażenie mieszkań w instalacje techniczno-sanitarne 111
3.4. Wyposażenie w dobra trwałego użytku 126

Rozdział 4
Subiektywna ocena poziomu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych 149
4.1. Subiektywna ocena mieszkania i jego wyposażenia 149
4.2. Subiektywna ocena otoczenia mieszkania 162

Rozdział 5
Syntetyczna ocena warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych w Polsce w latach 2005 i 2017 169
5.1. Założenia metodyczne 169
5.2. Syntetyczna obiektywna i subiektywna ocena mieszkań i ich wyposażenia 176
5.3. Syntetyczna subiektywna ocena lokalizacji mieszkania 193
5.4. Syntetyczna ocena warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych 198

Podsumowanie 203
Bibliografia 211
Spis tabel 225
Spis rysunków 229
Aneks 235

Recenzent: dr. hab. Sławomir Kalinowski, prof. IRWiR PAN

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku