• Rozwój federalnego systemu finansów publicznych Stanów Zjednoczonych Ameryki do 1945 roku (wyd. II)

Problem ustroju politycznego integrującej się Europy był i jest przedmiotem długotrwałych sporów. Jedną z form funkcjonowania Unii Europejskiej jest działanie w formie państwa federalnego i stosowania federalizmu fiskalnego. Pojawia się pytanie: czy jest to szansa, czy zagrożenie dla europejskiej unii walutowej? Odpowiedzi można byłoby poszukać w dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, które w 1776 r. ogłosiły niepodległość, a w 1787 r. przyjęły pierwszą demokratyczną konstytucję i są państwem federalnym. W książce podjęto próbę zaspokojenia potrzeb informacyjnych dotyczących federalnych finansów publicznych. Ukierunkowana jest ona na federalny system Stanów Zjednoczonych Ameryki, do którego być może dąży Unia Europejska, i który pozwoli zrozumieć odbiorcom sens ponadnarodowego systemu finansów publicznych. Jest ona przeznaczona nie tylko dla profesjonalnych ekonomistów, politologów i studentów, ale także dla laików poszukujących informacji na temat bieżących problemów fi

Podtytuł Rozwój federalnego systemu finansów publicznych Stanów Zjednoczonych Ameryki do 1945 roku (wyd. II)
Autor Paweł Kowalik
Rok wydania 2018
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 174
48.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-161-6
Problem ustroju politycznego integrującej się Europy był i jest przedmiotem długotrwałych sporów. Jedną z form funkcjonowania Unii Europejskiej jest działanie w formie państwa federalnego i stosowania federalizmu fiskalnego. Pojawia się pytanie: czy jest to szansa, czy zagrożenie dla europejskiej unii walutowej? Odpowiedzi można byłoby poszukać w dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, które w 1776 r. ogłosiły niepodległość, a w 1787 r. przyjęły pierwszą demokratyczną konstytucję i są państwem federalnym.

W książce podjęto próbę zaspokojenia potrzeb informacyjnych dotyczących federalnych finansów publicznych. Ukierunkowana jest ona na federalny system Stanów Zjednoczonych Ameryki, do którego być może dąży Unia Europejska, i który pozwoli zrozumieć odbiorcom sens ponadnarodowego systemu finansów publicznych. Jest ona przeznaczona nie tylko dla profesjonalnych ekonomistów, politologów i studentów, ale także dla laików poszukujących informacji na temat bieżących problemów finansowych na poziomie narodowym, jak też regionalnym, które najczęściej są wynikiem ewolucji systemu finansów publicznych.

Mająca miejsce obecnie ogromna ekspansja finansów publicznych przyczyniła się do wzrostu zainteresowania w kwestiach politycznych i gospodarczych zaangażowanych w poszczególne dziedziny działalności władzy publicznej. W niniejszej książce wyjaśniono, jak rozwijał się system federalnych finansów publicznych USA do czasu zakończenia II wojny światowej. Obraz ten przedstawia w ciekawy sposób genezę, wzajemne powiązania oraz skutki decyzji rządowych i rozwiązań instytucjonalnych, które wpływały nie tylko na federalne finanse publiczne tego państwa, ale także na jednostki podległe - stany i samorząd lokalny. Wydarzenia, które wpływały zarówno na dobre, jak i złe decyzje popełniane przez każde pokolenie wpływały również na rozwój finansów publicznych.
Wstęp 7

Rozdział 1
Rozwiązania modelowe państwa federalnego na przykładzie Stanów Zjednoczonych Ameryki 9
1.1. Istota państwa, modele organizacji politycznej współczesnych państw 9
1.2. Idea federalizmu, formuły realizacyjne państw federalnych 15
1.3. Federalizm amerykański 25
1.4. Prawno-instytucjonalne podstawy federacji amerykańskiej 30
1.5. Ewolucja i charakterystyka poszczególnych jednostek federacji 41

Rozdział 2
Finanse publiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki w okresie ekonomicznego wzrostu (1776-1860) 57

Rozdział 3
Finanse publiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki w okresie wojny secesyjnej (1861-1865), rekonstrukcji (1865-1877), po I wojnę światową 83

Rozdział 4
Finanse publiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki w okresie I wojny światowej 109

Rozdział 5
Finanse publiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach 1918-1929 115

Rozdział 6
Finanse publiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki od wielkiego kryzysu do końca II wojny światowej 127

Rozdział 7
Wpływ federalnych finansów publicznych na szczebel stanowy i lokalny 149

Zakończenie 159
Bibliografia 161
Spis tabel i rysunków 171
Dr hab. Paweł Kowalik, urodzony 12 stycznia 1975 r. w Dusznikach-Zdroju, dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym mieście Kudowie-Zdroju. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu. Tytuł magistra uzyskał w 1999 r., a tytuł doktora nauk ekonomicznych trzy lata później. Tematem pracy doktorskiej były Amerykańskie integracje gospodarcze, ze szczególnym uwzględnieniem NAFTA i Mercosur. Zawodowo związany jest z Akademią Ekonomiczną, a po zmianie nazwy, z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Zatrudniony jest w Katedrze Finansów Publicznych i Międzynarodowych. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie fi nanse. Prywatnie jest pasjonatem sztuki bonsai i członkiem Polskiej Asocjacji Bonsai.
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku