• Istota i problemy poznania naukowego

Problemy poznania naukowego są przedmiotem zainteresowania każdego człowieka nauki. W procesie poznania naukowego badacz dokonuje odkryć naukowych lub interpretuje znane zjawiska w innym ujęciu, co powoduje przyrost wiedzy naukowej oraz rewolucyjne zmiany paradygmatów przyjętych w określonej dyscyplinie naukowej. Bez względu na charakter wytworzonej wiedzy wymagane jest, by cechowała ją wiarygodność, o której zaświadcza w pierwszej kolejności etyczna postawa badacza i stosowanie metody naukowej w rozwiązywaniu problemów naukowych. Autor monografii, jak sam zauważa, pragnie podzielić się z czytelnikiem własną refleksją nad poznaniem naukowym. Autor nie zakłada, iż jego monografia będzie kolejnym przepisem na to, jak prowadzić badania naukowe, a tylko że pomoże w rozwianiu niektórych wątpliwości. Monografia odnosi się do wybranych aspektów metodologii badań w naukach społecznych...

Podtytuł Istota i problemy poznania naukowego
Autor Jerzy Bogdanienko
Rok wydania 2018
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 190
54,00 zł 40,50 zł
By the end of the promotion left :
10
days
15 hou.
51 minut.
18 seco.
Lowest price in the last 30 days:
35,10 zł
opak Add to wishlist
Shipping within 24 hours
ISBN 978-83-8102-107-4

Problemy poznania naukowego są przedmiotem zainteresowania każdego człowieka nauki. W procesie poznania naukowego badacz dokonuje odkryć naukowych lub interpretuje znane zjawiska w innym ujęciu, co powoduje przyrost wiedzy naukowej oraz rewolucyjne zmiany paradygmatów przyjętych w określonej dyscyplinie naukowej. Bez względu na charakter wytworzonej wiedzy wymagane jest, by cechowała ją wiarygodność, o której zaświadcza w pierwszej kolejności etyczna postawa badacza i stosowanie metody naukowej w rozwiązywaniu problemów naukowych. Autor monografii, jak sam zauważa, pragnie podzielić się z czytelnikiem własną refleksją nad poznaniem naukowym. Autor nie zakłada, iż jego monografia będzie kolejnym przepisem na to, jak prowadzić badania naukowe, a tylko że pomoże w rozwianiu niektórych wątpliwości.


Monografia odnosi się do wybranych aspektów metodologii badań w naukach społecznych, istotnych dla wszystkich dyscyplin w obszarze i dziedzinie nauk społecznych, ale szczególnie do nauk o zarządzaniu. Autor wybrane problemy poznania naukowego opisał w sześciu rozdziałach: w rozdziale pierwszym przybliża Czytelnikowi pojęcie i znaczenie nauki, rozdział drugi dotyczy refleksji nad pracą naukową i dochodzenia do prawdy naukowej, w rozdziale trzecim wskazuje na związki nauki ze światem techniki i jej wpływ na rozwój cywilizacyjny człowieka, rozdział czwarty zawiera refleksje Autora nad wybranymi elementami metodologii badań w dziedzinie nauk ekonomicznych, w rozdziale piątym Autor zawarł ogólną refleksję dotyczącą cech pracownika nauki, omawiając m.in. znaczenie intuicji w procesie badań, a następnie przedstawia problemy związane z opracowaniem tekstu pracy naukowej i potencjalne błędy, które mogą wystąpić; z rozdziałem tym bezpośrednio związany jest rozdział szósty, dotyczący etycznych aspektów nauki.

W refleksji nad nauką Autor wskazuje, że poznanie naukowe zbliża nas do prawdy, ale nie osiągamy prawdy absolutnej, która jest nieosiągalna i pokazuje jakie przeszkody napotyka się na drodze jej poszukiwania.

Wstęp 7

Rozdział 1
Pojęcie i znaczenie nauki 9
1.1. Nauka jako źródło wiedzy 9
1.2. Drogi poszukiwania prawdy 20
1.3. Istota poznania naukowego 31

Rozdział 2
Metody pracy naukowej 37
2.1. Pojęcie pracy naukowej 37
2.2. Podstawowe zasady stosowane w procesie badawczym 45
2.3. Wyjaśnianie 52

Rozdział 3
Powiązania nauki i techniki 65
3.1. Cykl rozwoju naukowo-technicznego 65
3.2. Relacje między nauką i techniką 73
3.3. Łańcuchy powiązań w nauce 81

Rozdział 4
Specyfika badań w naukach ekonomicznych 89
4.1. Metody badań w ekonomii 89
4.2. Problemy badań w zakresie zarządzania 96
4.3. Zmiany w obszarze badawczym 107

Rozdział 5
Cechy pracownika nauki i rezultaty pracy badawczej 117
5.1. Oczekiwania wobec naukowców 117
5.2. Intuicja jako ważna cech badacza 125
5.3. Problemy formułowania tekstów naukowych 133

Rozdział 6
Etyka pracy naukowej 147
6.1. Błędy i nadużycia w badaniach naukowych 147
6.2. Problemy rozwoju nauki 154
6.3. Zmiana postaw pracowników naukowych 163

Rozważania końcowe 171
Bibliografia 183
Spis tabel i rysunków 189
O Autorze 190

Prof. dr hab. Jerzy Bogdanienko jest absolwentem SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie, gdzie uzyskał wszystkie stopnie naukowe i tytuł profesora. Po studiach pracował w Instytucie Elektrotechniki, gdzie zajmował się ocena efektywności projektów wynalazczych, Zdobył kwalifikacje rzecznika patentowego, a następnie w Instytucie Polityki Naukowej. Pracę na Uczelni rozpoczął w 1972 roku. Był prodziekanem na Wydziale Ekonomiki Produkcji i przez wiele lat kierował Katedrą Zarządzania Innowacjami w SGH. Przez następne kilkanaście lat kierował Katedrą Rozwoju Przedsiębiorstwa na UMK w Toruniu. Współpracował z Akademią Obrony Narodowej oraz z kilkoma uczelniami prywatnymi, gdzie pełnił różne funkcje organizacyjne. Przez dwie kadencje był rektorem Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku. W ostatnim okresie, po przejściu na Uniwersytet Warszawski kierował przez kilka lat Katedrą Teorii Organizacji na Wydziale Zarządzania UW oraz Studiami Doktoranckimi na tym Wydziale. Obecnie jest zatrudniony w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, ale nadal współpracuje z Wydziałem Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów naukowych. Najważniejsze opublikowane prace jego autorstwa, związane z tematyką niniejszej książki, do których nawiązuje w prowadzonych rozważaniach to: „Organizacja bazy badawczo-rozwojowej przemysłu" (PWE 1977), „Rola placówek naukowo-badawczych w rozwoju wynalazczości" (rozprawa habilitacyjna - SGPiS 1980), „Kierowanie rozwojem wynalazczości" (IW ZZ 1981), „Wybrane aspekty polityki naukowej" (SGPiS 1985), „Zarządzanie postępem technicznym" (UMK 1994), „Zarządzanie innowacjami" (współautorstwo i redakcja naukowa - SGH 1998), „Innowacyjność przedsiębiorstw" (współautorstwo i redakcja naukowa - UMK 2004), „W pogoni za nowoczesnością" (Dom Organizatora 2008), „Rozważania nad rola modelowania w prognozowaniu ekonomicznym" (Problemy Zarządzania 4/2009), „Etyka w badaniach naukowych", [w:] „Osiągnięcia i perspektywy nauk o zarzadzaniu" (Wolter Kluwer business 2010), „O niektórych uwarunkowaniach etyki w nauce" (Problemy Zarzadzania 2/2010), „Wiedza i innowacje w firmie" (AON 2012), „Zarządzanie jako pole badawcze", [w:] „Zrządzanie - tradycja i nowoczesność" (PWE 2013), „Przejawy społecznej NIEodpowiedzialności organizacji publicznych", (Wyd. WWZ UW 2014), „W poszukiwaniu białego kruka - rozważania o metodach badań naukowych", [w:] „Współczesne dylematy dydaktyki obronnej", (Adam Marszałek 2015).

There is currently no comments or ratings for this product.

Polub nas na Facebooku  

i

Information

We kindly inform you that on May 2nd the Bookstore and the Publishing House will be closed. 


Orders placed between May 1st and 4th will be completed after May 5th.