• Diamenty

Diamenty to ciemność i jasność zarazem. Wyszlifowane okno wgłąb ludzkiego serca. Współczesna historia diamentów rozpoczęła się w 1869 r., pomimo że do tego momentu znaleziono już wiele słynnych kamieni. Wtedy to w Południowej Afryce miejscowy chłopiec znalazł na farmie wielki kryształ. Hart odtwarza dramatyczną historię gorączki, jaka wtedy powstała, a która przyniosła fortunę m.in. Cecilowi Rhodesowi, Ernestowi Oppenheimerowi czy niewielkiej postury poszukiwaczowi przygód Barney'owi Barnato. W jej rezultacie powstał wielki kartel, który trwał niewzruszenie przez ponad sto lat. Do momentu - jak przedstawia to w swojej kronice Hart - kiedy w latach 90. XX wieku na Północno-Zachodnich Terytoriach Kanady rozpoczął się kolejny sensacyjny, wielki wyścig po diamenty, a Eira Thomas, młoda i zuchwała geolog, wbrew wszelkim przeciwnościom losu i potężnej konkurencji, odkryła w pobliżu północnego koła podbiegunowego jedno z najbogatszych pól diamentowych świata. Diamenty mają również swoją cie

Podtytuł Diamenty
Autor Matthew Hart
Rok wydania 2016
Oprawa Twarda z obwolutą
Format 165x235
Stron 248
69.00 51.75
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
48.3
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-7556-786-1

Diamenty to ciemność i jasność zarazem. Wyszlifowane okno wgłąb ludzkiego serca.


Współczesna historia diamentów rozpoczęła się w 1869 r., pomimo że do tego momentu znaleziono już wiele słynnych kamieni. Wtedy to w Południowej Afryce miejscowy chłopiec znalazł na farmie wielki kryształ. Hart odtwarza dramatyczną historię gorączki, jaka wtedy powstała, a która przyniosła fortunę m.in. Cecilowi Rhodesowi, Ernestowi Oppenheimerowi czy niewielkiej postury poszukiwaczowi przygód Barney'owi Barnato. W jej rezultacie powstał wielki kartel, który trwał niewzruszenie przez ponad sto lat. Do momentu - jak przedstawia to w swojej kronice Hart - kiedy w latach 90. XX wieku na Północno-Zachodnich Terytoriach Kanady rozpoczął się kolejny sensacyjny, wielki wyścig po diamenty, a Eira Thomas, młoda i zuchwała geolog, wbrew wszelkim przeciwnościom losu i potężnej konkurencji, odkryła w pobliżu północnego koła podbiegunowego jedno z najbogatszych pól diamentowych świata.

Diamenty mają również swoją ciemną stronę. Świat diamentów „nadziany" jest nadużyciami „jak dobra kasza skwarkami" pisze Hart, dokumentując historię niepowstrzymanego i niezwykle zmyślnego złodziejstwa, tak powszechnego w tej branży. Opisuje także koszmarne zjawisko „diamentów wojny", dzięki którym finansowane są brutalne konflikty w Afryce. „Kto teraz będzie rządził światem diamentów?" oraz „Jaką formę przyjmie skryty dotąd biznes?"

1. Wielki różowy kamień 7
2. Diamentowe morza 27
3. Środkowe imperium 37
4. Długie polowanie 61
5. Gorączka na Barrens 83
6. Koniec starego kartelu 109
7. Fabryka pożądania 133
8. Trefny towar 153
9. Diamentowe wojny 173
10. Szlifierz diamentów 191
11. Rosy Blue 211
12. Kraina Indian Dogrib 227

Aneks 239
Wybrana bibliografia 241
Podziękowania 245

MATTHEW HART - pisarz i dziennikarz, jest również korespondentem wydawanego w Nowym Jorku miesięcznika „Rapaport Diamond Report" oraz byłym redaktorem ds. wydobycia diamentów tego magazynu. Jego artykuły poświęcone diamentom ukazywały się w takich publikacjach, jak „The Atlantic Monthly" oraz „The Financial Post". Współpracował z czasopismami i stacjami telewizyjnymi, pracował także przy filmowych produkcjach.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku