• Helmut Kohl - przywódca polityczny

Helmut Kohl jako polityk i przywódca budził wiele kontrowersji oraz skrajnych emocji nie tylko w swoim kraju, ale i na świecie. „Dwa razy pokonaliśmy Niemców! A teraz oni znowu tu są!" - mówiła Margaret Thatcher. „Był on szczęśliwym trafem dla nas Niemców" - konkludowała z kolei Angela Merkel. Niezależnie jednak od ocen opinii publicznej niewątpliwą zasługą Kohla było wzmocnienie państwa oraz otwarcie go na środowisko międzynarodowe, co kontynuuje dziś w swej polityce Angela Merkel. To „wieczny kanclerz", jak określano Kohla, zapoczątkował nową, przywódczą rolę RFN w Europie i na świecie, mając jednakże w pamięci słowa Konrada Adenauera: „My, Niemcy, byliśmy przez pięćdziesiąt lat oszustami Europy, teraz przez kolejne pięćdziesiąt lat musimy (...) być pokorni". Prezentowane w niniejszej publikacji badania mają charakter politologicznej analizy przywództwa (z uwzględnieniem ujęć interdyscyplinarnych), ale z całą pewnością nie stanowią ani politycznej biografii Helmuta Kohla, ani też ka

Podtytuł Helmut Kohl - przywódca polityczny
Autor Monika Maria Brzezińska
Rok wydania 2020
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 124
40.00 30.00
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
28
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-350-4
Helmut Kohl jako polityk i przywódca budził wiele kontrowersji oraz skrajnych emocji nie tylko w swoim kraju, ale i na świecie. „Dwa razy pokonaliśmy Niemców! A teraz oni znowu tu są!" - mówiła Margaret Thatcher. „Był on szczęśliwym trafem dla nas Niemców" - konkludowała z kolei Angela Merkel. Niezależnie jednak od ocen opinii publicznej niewątpliwą zasługą Kohla było wzmocnienie państwa oraz otwarcie go na środowisko międzynarodowe, co kontynuuje dziś w swej polityce Angela Merkel. To „wieczny kanclerz", jak określano Kohla, zapoczątkował nową, przywódczą rolę RFN w Europie i na świecie, mając jednakże w pamięci słowa Konrada Adenauera: „My, Niemcy, byliśmy przez pięćdziesiąt lat oszustami Europy, teraz przez kolejne pięćdziesiąt lat musimy (...) być pokorni".

Prezentowane w niniejszej publikacji badania mają charakter politologicznej analizy przywództwa (z uwzględnieniem ujęć interdyscyplinarnych), ale z całą pewnością nie stanowią ani politycznej biografii Helmuta Kohla, ani też kalendarium jego partyjnej kariery. Nie jest to także analiza procesów decyzyjnych kanclerza, choć pewne jej wątki, ze względu na zastosowane podejście badawcze, można w książce odnaleźć. Praca ta ma przede wszystkim za zadanie odpowiedzieć na pytania, jak i w jakim zakresie szereg różnych czynników i uwarunkowań, wewnętrznych, zewnętrznych, tych zależnych i niezależnych od niemieckiego kanclerza, wpłynęło na styl, charakter i rodzaj jego przywództwa. Czy wielkość Helmuta Kohla, jak ocenia go dzisiaj historia, wynikała ze zwykłego szczęścia, „łaski późnych narodzin" (Gnade der späten Geburt ), jak sam miał zwyczaj mówić, czy był to też efekt wytrwałej i wytężonej pracy całego życia?

Wstęp 7

1. Krąg pierwszy: przywódca 19
1.1. Tło historyczne 19
1.2. Korzenie i osobowość 21
1.3. System wartości Helmuta Kohla 30

2. Krąg drugi: partia, poparcie partyjne i ścieżka kariery 39

3. Krąg trzeci: koalicje i współpraca 53

4. Krąg czwarty: ramy instytucjonalne 59

5. Krąg piąty: opinia publiczna i stopień poparcia społecznego 73

6. Krąg szósty: środowisko międzynarodowe 83

7. Helmut Kohl jako narodowy i międzynarodowy przywódca 93
7.1. Charakter przywództwa Helmuta Kohla 94
7.2. Implikacje w zakresie polityki wewnętrznej i niemiecko-niemieckiej 101
7.3. Przywództwo polityczne Helmuta Kohla i jego implikacje dla Europy i świata 105

Zakończenie 111
Summary 115
Bibliografia 119

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku