• Dobre zdrowie. Zdrowie z perspektywy psychologii pozytywnej

Zdrowie jest tym obszarem, o którym myślimy dopiero, kiedy zaczynamy odczuwać jego niedostatek. Czujemy się gorzej, pojawia się ból, konieczność zmiany różnych naszych przyzwyczajeń. Może to choroba, a może przeciążenie organizmu? Niewątpliwie - stan nierównowagi. Wtedy także zaczynamy zastanawiać się, co − oprócz możliwych leków − mogłoby wspomagać nasz stan psychofizyczny. Może interwencje pozafarmakologiczne? Z pomocą przychodzi psychologia pozytywna i jej kierunki oddziaływań. Nauka daje nam coraz więcej dowodów na korzystne oddziaływania zarówno naszego umysłu, jak i jego wytworów - w postaci myśli, emocji i zachowań - na stan naszego zdrowia, obiektywnego i subiektywnego. Ukierunkowuje nasze holistyczne rozważania w kierunku poszukiwania równowagi, a także zmian w ważnych obszarach naszego życia. W książce omówione zostanie spojrzenie na oddziaływania w kierunku poprawy naszego zdrowia z perspektywy naszego umysłu, emocji i zachowań. • Jak myśleć, żeby pomóc sobie w powrocie do zdrowia lub wspierać jego poziom? • Jak emocje wpływają na nasz stan zdrowia? • Jak pracować nad zachowaniami korzystnymi z perspektywy naszego zdrowia? Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, mówi o dobrej zmianie w kryzysie. Kiedy pojawiają się trudności, to zyskujemy motywację do działania. A co, gdyby rozpocząć działanie, zanim pojawią się trudności, poprawić swój dobrostan poprzez zdrowe i racjonalne myśli, rozumienie swojej emocjonalności oraz poprawić umiejętność zmiany zachowania? Innymi słowy, zadbać o swoje zdrowie, zanim zostanie naruszone przez różne czynniki. Oprócz teoretycznych rozważań na temat związków psychologii pozytywnej, zdrowia, myśli, emocji i zachowań pozycja podejmuje praktyczne aspekty pracy w poszczególnych obszarach wraz z narzędziami do wykorzystania w pracy własnej. Monografia skierowana jest do specjalistów zajmujących się psychologią zdrowia i psychologią pozytywną, studentów psychologii i kierunków pokrewnych, ale także do wszystkich zainteresowanych związkami między tymi dziedzinami. Wiedza zawarta w książce pozwoli zrozumieć obserwowane zależności, a także zaplanować konkretne interwencje ukierunkowane na zmianę.

Podtytuł Dobre zdrowie. Zdrowie z perspektywy psychologii pozytywnej
Autor Jagoda R óżycka
Rok wydania 2022
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 186
69.00 52.44
Do końca promocji pozostało:
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
ISBN 978-83-8102-599-7
Zdrowie jest tym obszarem, o którym myślimy dopiero, kiedy zaczynamy odczuwać jego niedostatek. Czujemy się gorzej, pojawia się ból, konieczność zmiany różnych naszych przyzwyczajeń. Może to choroba, a może przeciążenie organizmu? Niewątpliwie - stan nierównowagi. Wtedy także zaczynamy zastanawiać się, co − oprócz możliwych leków − mogłoby wspomagać nasz stan psychofizyczny. Może interwencje pozafarmakologiczne?

Z pomocą przychodzi psychologia pozytywna i jej kierunki oddziaływań. Nauka daje nam coraz więcej dowodów na korzystne oddziaływania zarówno naszego umysłu, jak i jego wytworów - w postaci myśli, emocji i zachowań - na stan naszego zdrowia, obiektywnego i subiektywnego. Ukierunkowuje nasze holistyczne rozważania w kierunku poszukiwania równowagi, a także zmian w ważnych obszarach naszego życia.

W książce omówione zostanie spojrzenie na oddziaływania w kierunku poprawy naszego zdrowia z perspektywy naszego umysłu, emocji i zachowań.
• Jak myśleć, żeby pomóc sobie w powrocie do zdrowia lub wspierać jego poziom?
• Jak emocje wpływają na nasz stan zdrowia?
• Jak pracować nad zachowaniami korzystnymi z perspektywy naszego zdrowia?

Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, mówi o dobrej zmianie w kryzysie. Kiedy pojawiają się trudności, to zyskujemy motywację do działania. A co, gdyby rozpocząć działanie, zanim pojawią się trudności, poprawić swój dobrostan poprzez zdrowe i racjonalne myśli, rozumienie swojej emocjonalności oraz poprawić umiejętność zmiany zachowania? Innymi słowy, zadbać o swoje zdrowie, zanim zostanie naruszone przez różne czynniki. Oprócz teoretycznych rozważań na temat związków psychologii pozytywnej, zdrowia, myśli, emocji i zachowań pozycja podejmuje praktyczne aspekty pracy w poszczególnych obszarach wraz z narzędziami do wykorzystania w pracy własnej.

Monografia skierowana jest do specjalistów zajmujących się psychologią zdrowia i psychologią pozytywną, studentów psychologii i kierunków pokrewnych, ale także do wszystkich zainteresowanych związkami między tymi dziedzinami. Wiedza zawarta w książce pozwoli zrozumieć obserwowane zależności, a także zaplanować konkretne interwencje ukierunkowane na zmianę.

Wprowadzenie 7

Rozdział 1
Wielowymiarowe zdrowie - jedno czy wiele rodzajów? 11
1.1. Ujęcie pozytywne − o co chodzi z psychologią pozytywną? 11
1.2. Pojęcie zdrowia i jego modeli - wielowymiarowe ujęcie zdrowia 13
1.3. Różne drogi do szczęścia − poczucie szczęścia i jego wpływ na zdrowie człowieka 17
1.4. Szczęście, zdrowie i dobre życie 20
1.5. Zdrowie z perspektywy psychologii pozytywnej - bycie zdrowym w chorobie 27
1.6. W sytuacji choroby - pozytywne przystosowanie i powrót do równowagi 32

Rozdział 2
Emocje w zdrowiu 39
2.1. Geneza emocji 40
2.2. Jak działają emocje? 42
2.3. Regulacja emocji jako proces 45
2.4. Regulacja emocjonalna jako podstawowa umiejętność istotna dla zachowania zdrowia 49
2.5. Emocje o znaku pozytywnym i ich rola w zdrowiu 52
2.6. Emocje o znaku negatywnym i ich rola w zdrowiu 58
2.7. Sposoby pracy w obszarze regulacji emocjonalnej - lista proponowanych interwencji 62

Rozdział 3
Zdrowe, czyli racjonalne myślenie 65
3.1. Nasze myśli i emocje zależne od sytuacji 66
3.2. Jak kształtować zdrowe myślenie? Związki podejścia poznawczo-behawioralnego i psychologii pozytywnej 75
3.3. Zasoby osobiste wpływające na poziom zdrowia z perspektywy poznawczej 79

Rozdział 4
Zachowanie zdrowotne 93
4.1. Zachowania zdrowotne i teorie ich powstawania 93
4.2. Motywacja do podejmowania zachowań zdrowotnych - dlaczego chęci i plan często nie wystarczą? Różne sposoby myślenia o zmianie 95
4.3. Życie zgodne z wartościami 110
4.4. Siły charakteru a zachowanie 113
4.5. Siły sygnaturowe a szczęście według modelu Perma 118
4.6. Interwencje pozytywne jako zachowania poprawiające zdrowie psychofizyczne (Sin i Lyubomirsky, 2009) 119

Aneks - Narzędziownik 125
Bibliografia 175

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku