• Technologia blockchain w rachunkowości

Od jakiegoś czasu uwagę skupia na sobie technologia blockchain - jako innowacyjna oraz mogąca zmienić relacje między podmiotami gospodarczymi, a także na tyle przełomowa, że mająca szanse stanowić podwaliny pod nowy paradygmat rynku finansowego. Celem Autorów jest nie tylko przedstawienie stanu wiedzy na temat technologii blockchain w zakresie gromadzenia, przetwarzania i współdzielenia danych, ale w szczególności przedstawienie możliwości jej implementacji w rachunkowości. Niniejsza książka jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym opracowaniem łączącym technologię blockchain z rachunkowością. Zawarto w niej m.in. propozycję współdzielenia danych księgowych pomiędzy interesariuszami podmiotu gospodarczego. Wśród omówionych zagadnień: • rachunkowość partycypacyjna jako nowy paradygmat rachunkowości • praktyczny wymiar rachunkowości partycypacyjnej, w szczególności idea rachunkowości trzech wymiarów i koncepcja ksiąg hybrydowych, a także koncepcja współdzielonego dziennika transakcji

Podtytuł Technologia blockchain w rachunkowości
Autor Magdalena Kowalczyk, Remigiusz Napiecek
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 148
69.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-445-7
Od jakiegoś czasu uwagę skupia na sobie technologia blockchain - jako innowacyjna oraz mogąca zmienić relacje między podmiotami gospodarczymi, a także na tyle przełomowa, że mająca szanse stanowić podwaliny pod nowy paradygmat rynku finansowego. Celem Autorów jest nie tylko przedstawienie stanu wiedzy na temat technologii blockchain w zakresie gromadzenia, przetwarzania i współdzielenia danych, ale w szczególności przedstawienie możliwości jej implementacji w rachunkowości. Niniejsza książka jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym opracowaniem łączącym technologię blockchain z rachunkowością. Zawarto w niej m.in. propozycję współdzielenia danych księgowych pomiędzy interesariuszami podmiotu gospodarczego.

Wśród omówionych zagadnień:
• rachunkowość partycypacyjna jako nowy paradygmat rachunkowości
• praktyczny wymiar rachunkowości partycypacyjnej, w szczególności idea rachunkowości trzech wymiarów i koncepcja ksiąg hybrydowych, a także koncepcja współdzielonego dziennika transakcji
• istota, wady, zalety oraz dotychczasowy zakres wykorzystania technologii blockchain
• wykorzystanie technologii blockchain w rozwoju systemu ERP oraz przykłady zastosowania w wybranych obszarach działalności podmiotów gospodarczych, w tym w sprawozdawczości podmiotów gospodarczych.

Autorzy mają nadzieję, że zawarta w książce treść pozwoli na przybliżenie technologii blockchain i jej możliwości implementacji w rachunkowości oraz będzie stanowić przesłankę do dyskusji nad rozwojem ukierunkowanej na partycypację - zdaniem Autorów - rachunkowości.

WSTĘP 7

Rozdział 1
ISTOTA RACHUNKOWOŚCI PARTYCYPACYJNEJ .........................................................13
1.1. Funkcja informacyjna rachunkowości 15
1.2. Informacja czy komunikacja jako nadrzędna funkcja rachunkowości? 20
1.3. Zaufanie w rachunkowości 23
1.4. Rachunkowość partycypacyjna jako nowy paradygmat rachunkowości 26

Rozdział 2
KONCEPCJA TECHNOLOGII BLOCKCHAIN 35
2.1. Pojęcie blockchain 37
2.2. Definicja waluty w kontekście kryptoekonomii 39
2.3. Idea technologii blockchain 42
2.4. Smart contracts w technologii blockchain 47
2.5. Tokeny w strukturze blockchain 49

Rozdział 3
WADY I ZALETY TECHNOLOGII BLOCKCHAIN 53
3.1. Mity związane z technologią blockchain 55
3.2. Korzyści i ograniczenia technologii blockchain 56
3.3. Zakres wykorzystania technologii blockchain 59

Rozdział 4
KONCEPCJA RACHUNKOWOŚCI WYKORZYSTUJĄCEJ TECHNOLOGIĘ BLOCKCHAIN 65
4.1. Organizacja rachunkowości w przedsiębiorstwie 67
4.2. Obieg dokumentów i przechowywanie danych w przedsiębiorstwie w technologii blockchain 72
4.3. Rachunkowość trzech wymiarów 77
4.4. Od autonomicznych systemów rachunkowości do hybrydowych ksiąg rachunkowych 80
4.5. Koncepcja współdzielonego dziennika transakcji 85
4.6. Wykorzystanie technologii blockchain w ewidencji księgowej 90

Rozdział 5
PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ TECHNOLOGII BLOCKCHAIN 101
5.1. Wykorzystanie technologii blockchain w rozwoju systemów ERP 103
5.2. Zarządzanie łańcuchem dostaw a ewidencja księgowa z wykorzystaniem technologii blockchain 109
5.3. Audyt w koncepcji blockchain 120
5.4. Blockchain w ewidencji podatku od towarów i usług 126
5.5. Blockchain w sprawozdawczości podmiotów gospodarczych 131

ZAKOŃCZENIE 135
BIBLIOGRAFIA 137
SPIS TABEL 145
SPIS SCHEMATÓW 146
SPIS RYSUNKÓW 147

Magdalena Kowalczyk - dr hab., profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pracownik Katedry Rachunkowości Zarządczej. Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych z rachunkowości budżetowej, rachunkowości finansowej i rachunkowości zarządczej. W pracy naukowo-badawczej koncentruje się głównie na zagadnieniach dotyczących rachunkowości sektora finansów publicznych, rachunkowości zarządczej. Jest Autorką monografii: Podstawy analizy ekonomiczno-finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego, Mierniki niefinansowe w pomiarze jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

Remigiusz Napiecek - dr hab., profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierownik Katedry Rachunkowości Zarządczej. Zainteresowania naukowe koncentruje na systemach informacyjnych rachunkowości, rachunkowości zarządczej, sprawozdawczości przedsiębiorstw. Nadzoruje studia podyplomowe z rachunkowości i finansów oraz CGMA Finance Leadership Program we współpracy z The Chartered Institute of Management Accountants. Wieloletni wykładowca programu Executive MBA we współpracy z Georgia State University w Atlancie. Autor wielu ekspertyz dla biznesu w zakresie rachunkowości zarządczej, rachunku kosztów i systemów informacji zarządczej.

Recenzja: dr hab. Ewa Maruszewska, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku