- Categories
-
Rozwój organizacji pozarządowych wobec wyzwań współczesności (wyd. II)
Potrzeby współczesnego społeczeństwa są coraz bardziej złożone i wymagają wyrafinowanych metod i instrumentów wsparcia. Organizacje pozarządowe, podejmując starania, by sprostać tym wyzwaniom, poszukują takiego modelu rozwoju organizacji, który z jednej strony pozwoli im na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów, z drugiej zaś zagwarantuje im niezależność i skuteczność w realizacji przyjętej misji. Niniejsza monografia jest efektem badań Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit działającego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Stanowi odpowiedź na szereg współczesnych dylematów związanych z działalnością organizacji pozarządowych we współczesnych realiach trzeciego sektora, wskazując jednocześnie kierunki ich rozwoju w Polsce. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych, a także wykładowców i studentów uczelni ekonomicznych, w szczególności słuchaczy zainteresowanych działalnością organizacji non profit. Może również stanowić interesującą lekturę dla wszystkich osób poszukujących informacji na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych i perspektyw ich rozwoju.
Shipping within | 24 hours |
The bar code | |
ISBN | 978-83-8102-714-4 |
EAN | 9788381027144 |
Niniejsza monografia jest efektem badań Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit działającego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Stanowi odpowiedź na szereg współczesnych dylematów związanych z działalnością organizacji pozarządowych we współczesnych realiach trzeciego sektora, wskazując jednocześnie kierunki ich rozwoju w Polsce.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych, a także wykładowców i studentów uczelni ekonomicznych, w szczególności słuchaczy zainteresowanych działalnością organizacji non profit. Może również stanowić interesującą lekturę dla wszystkich osób poszukujących informacji na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych i perspektyw ich rozwoju.
Wprowadzenie - Paweł Mikołajczak 9
Rozdział 1
Kierunki rozwoju organizacji pozarządowych i sektora pozarządowego - Joanna Schmidt 13
1.1. Przemiany sektora pozarządowego w Polsce po 1989 roku 14
1.2. Profesjonalizacja w kontekście przemian sektora pozarządowego 18
1.3. Rozwój organizacji pozarządowej - współczesne dylematy 23
1.4. Rozwój a profesjonalizacja organizacji pozarządowych w Polsce - wyniki badań 36
Bibliografia 43
Rozdział 2
Kultura organizacyjna organizacji non-profit i jej wymiar innowacyjności - Joanna Schmidt, Agnieszka Ziomek 47
2.1. Kultura organizacyjna NGO 48
2.2. Kultura organizacyjna organizacji pozarządowych według Scheina 51
2.3. Uwarunkowania kultury innowacyjnej w organizacjach pozarządowych w Polsce 55
2.4. Porównanie cech kultury organizacyjnej NGO i jej wymiaru innowacyjności w badanych organizacjach pozarządowych 58
Bibliografia 70
Rozdział 3
Finansowe uwarunkowania działalności organizacji pozarządowych - Paweł Mikołajczak 73
3.1. Dylematy finansowania działalności NGO 74
3.2. Znaczenie dywersyfikacji źródeł przychodów w zrównoważonym rozwoju NGO 78
3.3. Komercjalizacja NGO - szanse i krytyka 80
3.3.1. Komercjalizacja NGO a misja społeczna 81
3.3.2. Komercjalizacja NGO versus misja społeczna - krytyka 82
3.3.3. Promisyjny charakter komercjalizacji NGO 83
3.4. Finansowanie i majątek NGO - wyniki badania 86
Bibliografia 92
Rozdział 4
Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach pozarządowych - Aldona Andrzejczak 95
4.1. Zmiany w podejściu do traktowania pracowników w organizacjach 95
4.2. Specyfika kapitału ludzkiego w organizacjach pozarządowych 99
4.3. Podstawowe obszary zarządzania zasobami ludzkimi i ich trendy rozwojowe 102
4.4. Procesy zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach pozarządowych - wyniki badania 109
4.4.1. Pozyskiwanie kandydatów do pracy 111
4.4.2. Ocena pracy i zaangażowania 113
4.4.3. Szkolenie i rozwój zasobów ludzkich 116
4.4.4. Systemy motywacyjne w badanych organizacjach 118
Bibliografia 124
Rozdział 5
Rozwój kompetencji wolontariuszy w organizacjach pozarządowych - Magdalena Głowacka 127
5.1. Wolontariat w Polsce 128
5.2. Zarządzanie kompetencjami wolontariuszy w NGO 131
5.3. Kierunki rozwoju wolontariatu 135
5.4. Sposoby wsparcia rozwoju kompetencji wolontariuszy - wyniki badania 139
Bibliografia 143
Rozdział 6
Międzysektorowe relacje organizacji pozarządowych - Joanna Wiśniewska-Paluszak 145
6.1. Charakterystyka relacji międzysektorowych 146
6.2. Typy relacji i renty relacyjne organizacji pozarządowych 154
6.3. Następstwa relacji organizacji pozarządowych z biznesem 157
6.4. Relacje z biznesem w świetle opinii kadry zarządzającej organizacjami pozarządowymi - wyniki badania 161
Bibliografia 170
Podsumowanie - Paweł Mikołajczak 173
Spis tabel 177
Spis rysunków i wykresów 179
O autorach 181
Aldona Andrzejczak - prof. dr hab. prof. zw. UEP, kierownik Katedry Edukacji i Rozwoju Kadr, kierownik Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe dotyczą ekonomicznych aspektów edukacji oraz ekonomicznych, społecznych i zarządczych problemów funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Szczególną rolę w jej dorobku naukowym odgrywa problematyka rozwoju pracowników, w tym szczególnie zagadnienia związane ze szkoleniem jako czynnikiem wartości przedsiębiorstwa. Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne, w tym także związane z prowadzeniem zajęć z zakresu zarządzania w organizacjach non-profit.
Magdalena Głowacka - magister socjologii ze specjalnością zarządzanie pracą socjalną i ekonomia społeczna w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie doktorantka w Katedrze Edukacji i Rozwoju Kadr Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczestniczy w pracach Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit. Prowadzi także ćwiczenia z przedmiotu Sektor non-profit w gospodarce. Dodatkowo pracuje jako specjalistka ds. animacji w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Pilskim II". Posiada wieloletnie doświadczenie jako wolontariuszka w różnego typu organizacjach społecznych. Podejmowała się również monitoringu i ewaluacji projektów związanych z wolontariatem. Z kolei zainteresowania naukowe autorki dotyczą przede wszystkim tematyki trzeciego sektora, ekonomii społecznej oraz polityki społecznej.
Paweł Mikołajczak - dr hab., prof. nadzw. UEP - pracownik Katedry Pieniądza i Bankowości w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze dotyczą innowacyjności i konkurencyjności małych oraz średnich przedsiębiorstw, a także źródła ich finansowania. Istotnym obszarem badań jest również sektor przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji non-profit. Autor monografii dotyczącej źródeł i instrumentów finansowego wsparcia przedsiębiorstw społecznych. Posiada doświadczenie gospodarcze. Specjalizuje się w doradztwie finansowym i inwestycyjnym dla przedsiębiorstw. Ekspert w dziedzinie funduszy europejskich dla sektora MŚP. Zasiadał w radach nadzorczych spółek akcyjnych. Członek Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości. Jest członkiem Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Joanna Schmidt - doktor nauk ekonomicznych, psycholog, adiunkt w Katedrze Edukacji i Rozwoju Kadr w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajmuje się badaniami organizacji pozarządowych, ich funkcjonowaniem i rozwojem, a także zasobami ludzkimi w organizacjach oraz wybranymi aspektami psychologii w zarządzaniu. Autorka podręcznika akademickiego na temat rozwoju organizacji pozarządowych i artykułów, dotyczących m.in. zatrudnienia i wolontariatu w organizacjach non-profit, obywatelskich zachowań organizacyjnych, motywacji i motywowania w NGO. Współpracuje z organizacjami non-profit i instytucjami publicznymi prowadząc szkolenia, doradztwo i badania. Jest zastępcą kierownika w Zespole Badawczym ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Joanna Wiśniewska-Paluszak - dr hab., jest pracownikiem naukowym w Katedrze Ekonomii Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze dotyczą międzyorganizacyjnych relacji i sieci gospodarczych, zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Od 2016 r. prowadzi badania w ramach Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych, w tym między innymi wydanej w 2018 r. książki zatytułowanej „Sieci agrobiznesu w świetle teorii ekonomii". Prowadzi zajęcia z zaawansowanej makroekonomii oraz historii myśli ekonomicznej na studiach magisterskich i doktoranckich. Prowadziła wykłady na uniwersytetach w Danii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech.
Agnieszka Ziomek - dr hab. prof. nadzw. UEP - kierownik Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, zajmuje się problematyką polityki gospodarczej i rynku pracy w wymiarze krajowym i regionalnym, badaniem aktualnej sytuacji pracodawców i pracobiorców, specjalista partnerstwa lokalnego i doradca w dziedzinie rozwoju lokalnego w obszarach zatrudnienia i inwestycji, jest członkiem Zespołu Badawczego ds. Zarządzania Organizacjami Non Profit w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, redaktor statystyczny czasopisma Rynek Pracy oraz członek kolegium redakcyjnego czasopisma Bank i Kredyt.
Recenzent: Dr hab. Joanna Cewińska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego
Polub nas na Facebooku