• Cyfrowe społeczeństwo w elektronicznej gospodarce

Pojawienie się nowych zjawisk świata wirtualnego może mieć poważne konsekwencje w świecie rzeczywistym na płaszczyznach: społecznej, psy­chicznej, kulturowej, jak też gospodarczej. Dotychczasowe definicje związane z gospodarką wymagają przemyślenia, o czym świadczą toczące się dyskusje o prawnym ujęciu usług związanych z ICT, zaczynając od elektronicznych, przez informatyczne, teleinformatyczne, kończąc na typowo inter­netowych. Pojawiają się nowe mechanizmy, których ekonomiści nie potrafią jednoznacznie zaliczyć do dóbr lub usług.

Podtytuł Cyfrowe społeczeństwo w elektronicznej gospodarce
Autor Artur Borcuch
Rok wydania 2010
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 120
52.00 36.40
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
35.88
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-7556-281-1

 

Książka zawiera szczegółową analizę wzajemnego wpływu procesów ekonomicznych, społecznych i technologicznych przez pryzmat sfery makro i mikro.

Wizja makro eksponuje globalne finanse, globalne rynki finansowe, nowoczesne systemy płatnicze oraz gospodarkę elektroniczną, które wzajemnie się przenikając warunkują kształt przyszłego świata. Wizja mikro to nasza codzienność. Każdego dnia kupujemy produkty przy wykorzystaniu karty płatniczej lub przez internet. Codziennie uruchamiamy komputer i sprawdzamy pocztę oraz czytamy informacje z całego świata. Można zatem powiedzieć, że uczestniczymy w życiu gospodarczym i społecznym internetu. Pojawienie się nowych zjawisk świata wirtualnego może mieć poważne konsekwencje w świecie rzeczywistym na płaszczyznach: społecznej, psy­chicznej, kulturowej, jak też gospodarczej. Dotychczasowe definicje związane z gospodarką wymagają przemyślenia, o czym świadczą toczące się dyskusje o prawnym ujęciu usług związanych z ICT, zaczynając od elektronicznych, przez informatyczne, teleinformatyczne, kończąc na typowo inter­netowych. Pojawiają się nowe mechanizmy, których ekonomiści nie potrafią jednoznacznie zaliczyć do dóbr lub usług.


"Opracowanie łączy socjologię, ekonomię oraz inne nauki społeczne i odwołuje się do licznych teorii. Reprezentuje podejście instytucjonalne, które współ­cześnie cechuje ekonomiczną analizę prawa (Law&Economics). Interesujące i cenne jest przedstawienie rozwoju technologii na tle historycznym, jak też uwagi dotyczące wykluczenia cyfrowego i możliwości globalnego upowszechnienia Internetu. Autor proponuje także analizę kwestii związanych z wirtualnym pieniądzem i systemami płatniczymi."
Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Szpringera

Wprowadzenie 5

Rozdział 1
Wpływ technologii na gospodarkę 7
1.1. Od epoki rolniczej do epoki opartej na technologii 7
1.2. Procesy ekonomiczne - między ekonomią tradycyjną a ekonomią Internetu 23
1.3. Technologie informacyjno-komunikacyjne a rozwój gospodarczy krajów rozwijających się 55

Rozdział 2
Rozwój technologiczny i jego wpływ na społeczeństwo 65
2.1. Procesy społeczne - wpływ technologii na społeczeństwo 65
2.2. Aspekty technologiczne - stan obecny i kierunki rozwoju 81

Rozdział 3
Wpływ technologii na codzienne życie 93
3.1. Inteligentne domy 93
3.2. Społeczeństwo Internetu - bieżące problemy i wyzwania dla przyszłości 96
3.3. Wykluczenie cyfrowe 104

Zakończenie 109
Bibliografia 111

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku