• SUPERPROGNOZOWANIE. Sztuka i nauka prognozowania (wyd. II)

Jedna z najbardziej utytułowanych książek ekonomicznych w USA. ... A New York Times Editors' Choice ... A Washington Post Bestseller ... A Hudson Booksellers Best Business Interest Book of 2015 ... Longlisted for the Financial Times and McKinsey Business Book of the Year Award ... Winner of the Axiom Business Book Award in Business Theory (Gold Medal) ... „Philip Tetlock jest światowej klasy ekspertem jeśli chodzi o to niezwykle istotne zagadnienie. „Superprognozowanie" to niesamowita opowieść o tym, jak on i jego zespół badawczy sprawili, że zwyczajni ludzie pokonali ekspertów w bardzo poważnej grze. Jest to również doskonała instrukcja ucząca trzeźwego myślenia w niepewnym świecie. Koniecznie przeczytaj." Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla oraz autor „Thinking, Fast and Slow"

Podtytuł SUPERPROGNOZOWANIE. Sztuka i nauka prognozowania
Tytuł oryginalny SUPERFORECASTING. The Art and Science of Prediction
Autor Philip E. Tetlock, Dan Gardner
Tłumaczenie Maciej Markiewicz
Rok wydania 2024
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 336
69.00 48.30
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
43.47
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu natychmiast
ISBN 978-83-8102-895-0

Jedna z najbardziej utytułowanych książek ekonomicznych w USA. 

A New York Times Editors' Choice

A Washington Post Bestseller

A Hudson Booksellers Best Business Interest Book of 2015

Longlisted for the Financial Times and McKinsey Business Book of the Year Award

Winner of the Axiom Business Book Award in Business Theory (Gold Medal)

 

„Philip Tetlock jest światowej klasy ekspertem jeśli chodzi o to niezwykle istotne zagadnienie. „Superprognozowanie” to niesamowita opowieść o tym, jak on i jego zespół badawczy sprawili, że zwyczajni ludzie pokonali ekspertów w bardzo poważnej grze. Jest to również doskonała instrukcja ucząca trzeźwego myślenia w niepewnym świecie. Koniecznie przeczytaj.”

Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla oraz autor „Thinking, Fast and Slow"

„Na świecie jest wiele książek o prognozowaniu, ale w niewielu jest napisane, jak to robić poprawnie.”
Piotr Zielonka, profesor w Katedrze Fizyki SGGW, autor „Giełda i psychologia”

NAPISANA PRZEZ JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ POWAŻANYCH NA ŚWIECIE NAUKOWCÓW NAUK SPOŁECZNYCH, KSIĄŻKA O ZWYCZAJACH UMYSŁU PROWADZĄCYCH DO LEPSZEGO PRZEWIDYWANIA PRZYSZŁYCH ZDARZEń.

Każdy mógłby skorzystać na możliwości dalszego spojrzenia w przyszłość, niezależnie czy kupuje akcje, tworzy strategie, wprowadza nowy produkt, czy też po prostu planuje menu na nadchodzący tydzień. Niestety ludzie są zazwyczaj marnymi prognostykami. Jak wykazał Philip Tetlock, profesor Wharton School of Business, w swoim przełomowym badaniu z 2005 roku, nawet prognozy ekspertów są niewiele lepsze niż wynik przypadku. Mimo to, istotnym oraz niedopowiedzianym wnioskiem wynikającym z tych badań było stwierdzenie, że niektórzy profesjonaliści naprawdę potrafią prognozować, a Tetlock spędził minioną dekadę starając się dowiedzieć dlaczego. Co czyni niektórych tak dobrymi? I czy można się tego nauczyć?

W „Superprognozowaniu”, Philip Tetlock i Dan Gardner przedstawiają nam arcydzieło predykcji, oparte o dekady badań oraz wynik rozległego, finansowanego przez rząd tournée prognozowania. W projekt Właściwe Osądy (Good Judgement Project) zaangażowano dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi - włączając w to brooklyńskiego reżysera, emerytowanego hydraulika oraz tancerkę, których poproszono o prognozowanie globalnych wydarzeń. Niektórym poszło zadziwiająco dobrze. Pokonali specjalistyczne benchmarki, rywali oraz rynki prognostyczne. Wypadli lepiej niż zbiorcze opinie analityków z dostępem do zastrzeżonych danych. To „superprognostycy”.


W tej przełomowej oraz przystępnej książce, Tetlock i Gardner pokazują nam w jaki sposób możemy się uczyć od tej elitarnej grupy. Splatając razem historie prognostycznych sukcesów (wliczając w to nagonkę na Osamę bin Ladena), porażek (inwazja w Zatoce Świń) oraz wywiadów z decydentami wysokiego szczebla, od Davida Petraeusa do Roberta Rubina, udowadniają, że dokładne i udane prognozowanie nie wymaga wcale potężnych komputerów czy tajemniczych metod. Niezbędne są za to: zbieranie dowodów z różnych źródeł, probabilistyczne myślenie, praca zespołowa, notowanie rezultatów oraz umiejętność przyznania się do błędu i zmiany kursu.

„Superprognozowanie” oferuje pierwszy, widocznie efektywny sposób na poprawienie naszej zdolności prognozowania przyszłości - zarówno w biznesie, finansach, polityce, stosunkach międzynarodowych, jak i życiu codziennym – a jej przeznaczeniem jest zajęcie miejsca wśród współczesnych klasyków.



„Najlepszy sposób, aby dowiedzieć się czy idea jest poprawna, to sprawdzenie jak prognozuje ona przyszłość. Jednak które idee, metody czy jacy ludzie posiadają zapis nieoczywistych prognoz dowiedzionych przez późniejszy bieg wydarzeń? Odpowiedź na to pytanie Cię zaskoczy, a w samej książce znajdziesz radykalne implikacje dla polityki, dziennikarstwa, edukacji, a nawet epidemiologii – jaki jest najlepszy sposób na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie. Nieformalny styl „Superprognozowania” skrywa głębię jego przesłania."
Steven Pinker, profesor psychologii Uniwersytetu Harvarda i autor „The Better Angels of our Nature”


„W swej przystępnie napisanej oraz interesującej książce Tetlock i Gardner wskazują na istotność znaczenia probabilistycznego sposobu myślenia dla logicznego prognozowania. Niezależnie od tego czy jesteś decydentem, czy kimkolwiek innym, kto chciałby podejmować decyzje o dużej dokładności, „Superprognozowanie” posłuży Ci jako niezbędny przewodnik.”
Robert E. Rubin, były sekretarz skarbu USA


„Jak dobrze potrafimy, tak naprawdę, przewidzieć przyszłość? Nie istnieje lepsza odpowiedź na to pytanie niż ta, którą znajdziesz w tej książce. Pozbędziesz się iluzji dotyczącej zdolności ekspertów, zostając jednocześnie oświecony sposobem w jaki robią to najlepsi prognostycy – a być może uwierzysz nawet we własne możliwości.”
Tyler Cowen, dyrektor George Mason University Mercatus Center oraz autor „Average is Over”

Wprowadzenie 13

1. Optymistyczny sceptyk 17
O szympansie 20
Sceptyk 22
Optymista 27
Prognoza dotycząca prognozowania 36

2. Iluzje wiedzy 41
Spory ślepców 42
Testowanie medycyny 47
Myślenie o myśleniu 49
Zwab i podmień 56
Błysk a myślenie 58

3. Punktacja 63
„Holokaust... nastąpi” 66
Wartościując oceny 69
Znaczenie matematyki 81
Polityczne oceny ekspertów 83
I rezultaty 84
Oko ważki 89

4. Superprogności 97
Walka z grawitacją – tylko jak długo? 111

5. Superinteligentni? 121
Fermizacja 126
Zagadka morderstwa 130
Najpierw z zewnątrz 132
Spojrzenie od wewnątrz 136
Teza, antyteza, synteza 137
Prognozowanie w stylu ważki 139

6. Superkwanty? 143
Gdzie jest Osama? 145
Trzecie ustawienie 148
Prawdopodobieństwo epoki kamiennej 151
Prawdopodobieństwo epoki informacyjnej 154
Niepewni nadzwyczajni 157
Co to wszystko znaczy? 160

7. Skrajnie uzależnieni od mediów? 167
Za mocno – za słabo 170
Za słabo 173
Za mocno 177
Kapitan Minto 180

8. Wieczna beta 187
Konsekwentnie niekonsekwentny 189
Próba 192
Porażka 193
Analiza i korekta 198
Niezłomność 200
Podsumujmy 203

9. Super-zespoły 205
Wespół w zespół czy indywidualnie? 209

10. Dylemat lidera 223
Spuścizna Moltkego 224
I like Ike 231
Auftragstaktik w biznesie 236
Szczególny rodzaj pokory 237
Dopisek 239

11. Czy oni naprawdę są tacy „super”? 241
Wejście czarnego łabędzia 247
Powiedziawszy to wszystko... 252

12. Co dalej? 261
Status quo „kto-kogo” 264
Zmiana 266
Obiekcje humanistów 270
Pytanie, które się liczy 272
Jeszcze jedna koncepcja na koniec 277

Epilog 281
Zaproszenie 285
Załącznik: Dziesięć przykazań dla ambitnych superprognostów  287
Podziękowania 295
Przypisy 299
Informacje o Autorach 335

Philip E. Tetlock – profesor Uniwersytetu Pensylwanii, prowadzący również wykłady dotyczące psychologii oraz nauk politycznych na Wharton School of Business. Wraz z żoną Barbarą Mellers są kierownikami projektu Właściwe Osądy, wieloletniego studium prognostycznego. Jest również autorem „Expert Political Judgment” oraz (wraz z Aaronem Belkinem) „Counterfactual thought Experiments in World Politics”.

Dan Gardner – dziennikarz oraz autor „Risk: The Science and Politics of Fear” oraz „Future Babble: Why Pundits are Hedgehogs and Foxes Know Best”.

 

Wywiad w Polityce

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1653432,2,czym-rozni-sie-wrozbita-od-eksperta-wyglada-na-to-ze-niczym.read

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku