• Pośrednicy finansowi na lokalnych rynkach. Współczesne determinanty rozwoju

Pośrednicy finansowi, w tym lokalne instytucje finansowe, mają długą historię na ziemiach polskich. Ich działalność i możliwości rozwoju wynikały ze zmieniających się uwarunkowań (m.in. gospodarczych, demograficznych, społecznych, kulturowych, a także - co współcześnie szczególnie ważne - regulacyjnych i technologicznych). Lokalni pośrednicy finansowi dostarczają społecznościom codzienne usługi finansowe, w tym bankowe. Przyczyniają się do aktywizacji mikroprzedsiębiorczości, rzemiosła i handlu oraz sprawnej obsługi rolnictwa i samorządów lokalnych. Oferta banków spółdzielczych oraz instytucji niebankowych z kolei wypełnia potencjalną lukę między potrzebami i oczekiwaniami społeczności lokalnych a ofertą dużych, sieciowych banków komercyjnych. Pandemia COVID-19, będąca również przedmiotem rozważań w kontekście analizowanych instytucji finansowych, pokazała, że doszło do zmiany skali popytu na usługi finansowe oraz jego struktury, co wywarło znaczący wpływ na ofertę pośredników finansowych oraz na techniki dotarcia z tą ofertą do klientów w Polsce. Autorzy przybliżyli problematykę działalności instytucji finansowych na rynkach lokalnych, a także przedstawili współczesne determinanty rozwoju tej działalności, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, analizując działalność banków komercyjnych i spółdzielczych, instytucji pożyczkowych, pośredników kredytowych, funduszy poręczeniowych i pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. „Monografia (...) pokazuje holistyczne podejście do pośrednictwa finansowego, dając kompleksowe kompendium wiedzy na jego temat. (...) Z pewnością będzie świetną pozycją rekomendowaną nie tylko studentom kierunków ekonomicznych, ale także wszystkim Czytelnikom, którzy chcieliby zgłębić tajniki działalności podmiotów polskiego rynku pośrednictwa finansowego". dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH, recenzja wydawnicza

Podtytuł Pośrednicy finansowi na lokalnych rynkach. Współczesne determinanty rozwoju
Autor Alfred Janc, Krzysztof Waliszewski
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 270
75.00 52.50
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
51
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-322-1
Pośrednicy finansowi, w tym lokalne instytucje finansowe, mają długą historię na ziemiach polskich. Ich działalność i możliwości rozwoju wynikały ze zmieniających się uwarunkowań (m.in. gospodarczych, demograficznych, społecznych, kulturowych, a także - co współcześnie szczególnie ważne - regulacyjnych i technologicznych). Lokalni pośrednicy finansowi dostarczają społecznościom codzienne usługi finansowe, w tym bankowe. Przyczyniają się do aktywizacji mikroprzedsiębiorczości, rzemiosła i handlu oraz sprawnej obsługi rolnictwa i samorządów lokalnych. Oferta banków spółdzielczych oraz instytucji niebankowych z kolei wypełnia potencjalną lukę między potrzebami i oczekiwaniami społeczności lokalnych a ofertą dużych, sieciowych banków komercyjnych. Pandemia COVID-19, będąca również przedmiotem rozważań w kontekście analizowanych instytucji finansowych, pokazała, że doszło do zmiany skali popytu na usługi finansowe oraz jego struktury, co wywarło znaczący wpływ na ofertę pośredników finansowych oraz na techniki dotarcia z tą ofertą do klientów w Polsce.

Autorzy przybliżyli problematykę działalności instytucji finansowych na rynkach lokalnych, a także przedstawili współczesne determinanty rozwoju tej działalności, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, analizując działalność banków komercyjnych i spółdzielczych, instytucji pożyczkowych, pośredników kredytowych, funduszy poręczeniowych i pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.


„Monografia (...) pokazuje holistyczne podejście do pośrednictwa finansowego, dając kompleksowe kompendium wiedzy na jego temat. (...) Z pewnością będzie świetną pozycją rekomendowaną nie tylko studentom kierunków ekonomicznych, ale także wszystkim Czytelnikom, którzy chcieliby zgłębić tajniki działalności podmiotów polskiego rynku pośrednictwa finansowego".
dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH, recenzja wydawnicza

Wprowadzenie 7

Rozdział 1
Bankowość w Polsce - z dociekań historyków 13

Rozdział 2
Prawne uwarunkowania pośrednictwa bankowego w Polsce 37

Rozdział 3
Instytucje sektora bankowego i ich wpływ na pośrednictwo finansowe 61

Rozdział 4
Technika i technologia w pośrednictwie finansowym 95

Rozdział 5
Ekonomiczne podstawy działalności bankowej w świetle działalności banków w Polsce po 2004 roku 117

Rozdział 6
Rynki lokalne jako miejsce działania pośredników finansowych 135

Rozdział 7
Banki spółdzielcze 143

Rozdział 8
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe 157

Rozdział 9
Niebankowe instytucje pożyczkowe 167

Rozdział 10
Pośrednicy kredytowi 189

Rozdział 11
Fundusze poręczeniowe i pożyczkowe 203

Rozdział 12
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność pośredników finansowych na rynkach lokalnych 223
12.1. Banki spółdzielcze 227
12.2. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe 228
12.3. Instytucje pożyczkowe 228
12.4. Pośrednictwo kredytowe 231

Zakończenie 235
Bibliografia 237
Spis tabel 259
Spis wykresów 261
Spis schematów 263
Spis rycin i rysunków 265
O autorach 267

Recenzent: dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku