- Kategorie
-
Agresja. Ujęcie narracyjne
Opracowanie, które oddajemy do rąk Czytelnika, dotyczy agresji - zjawiska z jednej strony powszechnego, będącego integralną częścią ludzkiej kondycji, z drugiej zaś na tyle złożonego i wielopłaszczyznowego, że fascynuje kolejne pokolenia badaczy. Dociekania naukowców, będących reprezentantami nauk społecznych, wpisują się w kilka głównych tradycji metodologicznych. Jedną z tych, które w ciągu kilku minionych dekad stale zyskują zwolenników, jest podejście narracyjne.
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Kod kreskowy | |
ISBN | 978-83-8085-654-7 |
EAN | 9788380856547 |
Autorzy kolejnych rozdziałów monografii odnoszą się do wybranych przejawów oraz mechanizmów agresji. Tym, co łączy wszystkie teksty, jest właśnie analizowanie ich przez pryzmat narracji, a więc skupienie się na „opowieściach o agresji", które są elementami otaczającej nas rzeczywistości społecznej.
Wprowadzenie
Narracje jako źródło wiedzy na temat agresji i przemocy - stan badań
Stefan Florek, Przemysław Piotrowski
O przemocy w filmie
Łukasz A. Plesnar
Zjawisko patriotycznego rapu: agresywna narracja w kontekście psychologii ewolucyjnej
Monika Kwiek
„To nie ja jestem winien". Narracje osadzonych
Katarzyna Witek, Bożena Gulla
Przemoc ukryta i symboliczna w doświadczeniu osób z niepełnosprawnością
Krzysztof Gerc, Marta Jurek
Małe wojny farouka. Rysunek jako odbicie żołnierskich doświadczeń
Przemysław Piotrowski, Stefan Florek
Narracja na temat agresji u dzieci w rysunku projekcyjnym „narysuj osobę w deszczu"
Urszula Teresa Turyna
Biogramy autorów
Przemysław Piotrowski - dr hab., Kierownik Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji, w tym 6 książek i artykułów w cenionych periodykach naukowych, uwzględnianych w ramach list MNiSW (m.in. Journal of Applied Social Psychology, Rationality & Society, Internal Security, Art Inquiry, Czasopismo Psychologiczne, Resocjalizacja Polska, Przegląd Policyjny, Przegląd Więziennictwa Polskiego, Psychologia Wychowawcza, Kultura i Edukacja, Ruch Pedagogiczny, Kwartalnik Pedagogiczny, Edukacja Ustawiczna Dorosłych). Aktywny uczestnik międzynarodowych konferencji i kongresów naukowych. Członek organizacji naukowych: International Society for Criminology, European Society of Criminology oraz International Academy of Investigative Psychology.
Polub nas na Facebooku