• Więź małżeńska a tożsamość seksualna dzieci

Rodzina jest niewątpliwie najważniejszym miejscem, w którym zasadniczo tworzą się zręby tożsamości płciowej dziecka. Zdarza się, że w tym specyficznym miejscu rozwoju i odpoczynku zostają stworzone warunki i pojawiają się sytuacje, które ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystanie jego potencjału twórczego w przyszłym życiu osobistym i zawodowym. „Część teoretyczna pracy to szeroka panorama zagadnień wiążących się ze strukturą rodziny i relacjami w związkach. Autor przekracza w niej granice koncepcji psychoanalitycznych, łączy je z koncepcjami systemowymi, analizą transakcyjną, personalizmem. Dla badaczy i terapeutów ważne są zawarte w niej stwierdzenia typu: • główny cel małżeństwa leży w rozwoju osobowym małżonków (...); • w związkach ważna jest dojrzałość partnerów, zdolność przebaczania, przekonanie o zdolności do zmiany, traktowanie sytuacji konfliktowych jako zadania, które trzeba wspólnie rozwiązać (...); • mężczyzna powinien oderwać się od matki i być przyciągany przez ojca;

Podtytuł Więź małżeńska a tożsamość seksualna dzieci
Autor Józef Szopiński
Rok wydania 2020
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 178
52.00 43.16
Do końca promocji pozostało:
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
ISBN 978-83-8102-383-2
Rodzina jest niewątpliwie najważniejszym miejscem, w którym zasadniczo tworzą się zręby tożsamości płciowej dziecka. Zdarza się, że w tym specyficznym miejscu rozwoju i odpoczynku zostają stworzone warunki i pojawiają się sytuacje, które ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystanie jego potencjału twórczego w przyszłym życiu osobistym i zawodowym.

„Część teoretyczna pracy to szeroka panorama zagadnień wiążących się ze strukturą rodziny i relacjami w związkach. Autor przekracza w niej granice koncepcji psychoanalitycznych, łączy je z koncepcjami systemowymi, analizą transakcyjną, personalizmem. Dla badaczy i terapeutów ważne są zawarte w niej stwierdzenia typu:
• główny cel małżeństwa leży w rozwoju osobowym małżonków (...);
• w związkach ważna jest dojrzałość partnerów, zdolność przebaczania, przekonanie o zdolności do zmiany, traktowanie sytuacji konfliktowych jako zadania, które trzeba wspólnie rozwiązać (...);
• mężczyzna powinien oderwać się od matki i być przyciągany przez ojca; ten proces rozwojowy jest niedoceniany, a jest przecież przyczyną problemów wiążących się z męską tożsamością.

Najważniejsza część pracy poświęcona jest analizie kompleksu Edypa, Elektry i rodzinnych barier blokujących tożsamość seksualną. Zaletą tej części pracy jest analiza przebiegu psychoterapii z klientami. Moim zdaniem to najlepsza część pracy, która została wnikliwie opracowana. Autor dokładnie opisuje przebieg terapii, nie unikając własnych rozterek (...).

Sumując: Pracę Autora oceniam jako bardzo interesującą, wnikliwą, świetnie napisaną, zawierającą wiele walorów poznawczych i praktycznych. Jej adresatem jest szeroki krąg odbiorców: psychoterapeuci reprezentujący różne szkoły, psychiatrzy, psycholodzy, pedagodzy".
Z recenzji wydawniczej Prof. dr. hab. med. Zbigniewa Lwa-Starowicza

Przedmowa 7
Foreword 9
Wstęp 11

Rozdział 1
Koncepcja filozoficzna więzi międzyludzkich 21
1.1. Relacja Ja - Ty 23
1.2. Relacja Ja - Ty w małżeństwie 28

Rozdział 2
Rodzina jako źródło kreatywności lub barier 31
2.1. Rodzina jako system społeczny 34
2.2. Parametry systemu rodzinnego 38
2.3. Podsystem małżeński 43
2.3.1. Komunikacja w sferze współodczuwania 44
2.3.2. Komunikacja w sferze intelektualnej 47
2.3.3. Komunikacja w sferze działania 54
2.4. Wpływ systemu rodzinnego na kreatywność 57

Rozdział 3
Więź rodziców w oczach dziecka 65
3.1. Oderwanie od matki jako fundament tworzenia się męskiej tożsamości płciowej 77
3.2. Więź rodziców w oczach dziecka - studium przypadku 80

Rozdział 4
Puszka Pandory, czyli kompleks Edypa i jego konsekwencje 99
4.1. Studium przypadku - I etap terapii 103
4.2. II faza terapii 106
4.3. III etap - zakończenie 119

Rozdział 5
Kompleks Elektry 123
5.1. Kompleks Elektry opisany przez Małgorzatę 125
5.1.1. Identyfikacja uwikłania erotycznego z ojcem 126
5.1.2. Praca nad zrozumieniem swojej relacji z mężem 127
5.1.3. Praca nad wyjściem z uwikłania 132
5.1.4. Praca nad toksycznym uwikłaniem przez matkę 137
5.1.5. Funkcjonowanie Małgorzaty po zakończeniu terapii 139
5.2. Przeżywanie kompleksu Elektry przez Agnieszkę 141

Rozdział 6
Rodzinne bariery blokujące tożsamość seksualną 143

Zakończenie 165
Bibliografia 171

Józef Szopiński studiował na KUL w latach 1968-1976. Swoje studia uwieńczył doktoratem na podstawie pracy „Więź psychiczna w małżeństwie jako podstawa trwania". Rozprawę habilitacyjną (Creativity in Managers) obronił w 2011 r. Jest także licencjonowanym trenerem grupowym - Werkstatt Institut für Lebendiges Lernen (Szwajcaria). Od wielu lat swoją działalność zawodową skupia wokół dwóch obszarów: psychoterapii oraz edukacji dorosłych poprzez wykłady i warsztaty psychologiczne dla różnych grup zawodowych (właścicieli lub szefów firm, urzędników, sprzedawców, osób duchownych, bezrobotnych). Jest założycielem Instytutu Żywego Uczenia WILL Polska. Przez kilka lat kierował Sekcją Psychoterapii Oddziału Lubelskiego. Jest autorem Skali Więzi Małżeńskiej, wykorzystywanej w licznych badaniach naukowych. Od 36 lat prowadzi własną Specjalistyczną Poradnię Małżeńską i Rodzinną w Lublinie. Opublikował 4 monografie i ponad 80 artykułów. Wykładał m.in. w: UMCS, KUL, UW, UR, Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Collegium Da Vinci w Poznaniu. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole „Humanitas" w Sosnowcu.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku