- Categories
-
Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych na tle połączeń krajowych
W ślad za regulacjami prawa wspólnotowego, polski ustawodawca wprowadził do kodeksu spółek handlowych procedurę transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych, która umożliwia dokonywanie międzynarodowych przejęć i fuzji. Nowy tryb postępowania łączeniowego odbiega od procedur krajowych, niemniej posiada z nim również elementy wspólne. Niniejsza książka omawia zatem szczegółowo zarówno krajowe postępowania łączeniowe, jak również procedury transgraniczne. Celem uzyskania większej przejrzystości w odrębnym rozdziale zestawione zostały wzajemne podobieństwa i różnice pomiędzy wskazanymi procesami. Oddzielnie omówiono także łączenie poprzez przejęcie oraz łączenie poprzez zawiązanie nowej spółki. W pracy przedstawiono poglądy doktryny, orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, a także praktyczne wyjaśnienia i wskazówki odnoszące się poszczególnych etapów połączenia. Odrębnie omawiając takie zagadnienia jak: plan połączenia, prawa, obowiązki i odpowiedzialność wspólników oraz członków organów spółek uczestniczących w połączeniu, połączenia uproszczone, ochrona wierzycieli i wspólników mniejszościowych, możliwości unicestwienia połączenia. W książce nie zabrakło również przykładów zastosowania poszczególnych procedur, czy też wyjaśnienia pojęć. Poruszona została także problematyka rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwzględnieniem doboru i sposobu wypełnienia urzędowych formularzy. Opracowanie skierowane jest zarówno do wspólników i akcjonariuszy spółek, członków ich organów, jak również do prawników praktyków oraz osób pragnących poznać teoretyczne aspekty krajowych oraz transgranicznych fuzji i przejęć. Publikacja jest pierwszą książką z serii „Model transgranicznego łączenia się spółek", której celem jest całościowa prezentacja zagadnień związanych z międzynarodowym postępowaniem łączeniowym oraz przybliżenie procedur krajowego łączenia się spółek kapitałowych. W kolejnej książce z serii zaprezentowane zostaną podatkowe konsekwencje połączenia oraz rozliczenie i ujęcie połączenia w księgach rachunkowych.
Shipping within | 24 hours |
The bar code | |
ISBN | 978-83-7941-668-4 |
EAN | 9788379416684 |
Niniejsza książka omawia zatem szczegółowo zarówno krajowe postępowania łączeniowe, jak również procedury transgraniczne. Celem uzyskania większej przejrzystości w odrębnym rozdziale zestawione zostały wzajemne podobieństwa i różnice pomiędzy wskazanymi procesami. Oddzielnie omówiono także łączenie poprzez przejęcie oraz łączenie poprzez zawiązanie nowej spółki.
W pracy przedstawiono poglądy doktryny, orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, a także praktyczne wyjaśnienia i wskazówki odnoszące się poszczególnych etapów połączenia. Odrębnie omawiając takie zagadnienia jak: plan połączenia, prawa, obowiązki i odpowiedzialność wspólników oraz członków organów spółek uczestniczących w połączeniu, połączenia uproszczone, ochrona wierzycieli i wspólników mniejszościowych, możliwości unicestwienia połączenia.
W książce nie zabrakło również przykładów zastosowania poszczególnych procedur, czy też wyjaśnienia pojęć. Poruszona została także problematyka rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwzględnieniem doboru i sposobu wypełnienia urzędowych formularzy.
Opracowanie skierowane jest zarówno do wspólników i akcjonariuszy spółek, członków ich organów, jak również do prawników praktyków oraz osób pragnących poznać teoretyczne aspekty krajowych oraz transgranicznych fuzji i przejęć.
Publikacja jest pierwszą książką z serii „Model transgranicznego łączenia się spółek", której celem jest całościowa prezentacja zagadnień związanych z międzynarodowym postępowaniem łączeniowym oraz przybliżenie procedur krajowego łączenia się spółek kapitałowych. W kolejnej książce z serii zaprezentowane zostaną podatkowe konsekwencje połączenia oraz rozliczenie i ujęcie połączenia w księgach rachunkowych.
Polub nas na Facebooku