• Złożone zagadnienia architektury oprogramowania. Jak analizować kompromisy i podejmować trudne decyzje

W epoce infrastruktur chmurowych, mikrousług czy wysublimowanych wzorców projektowych architekt oprogramowania musi sobie radzić z trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiednich rozwiązań. Będą one potem szczegółowo testowane podczas pracy w środowisku produkcyjnym, a także przy późniejszym dostosowywaniu i rozbudowywaniu oprogramowania. Tymczasem w wypadku architektury złożonych systemów nie ma łatwych kompromisów. Konieczne jest bardzo wnikliwe i krytyczne przemyślenie każdej decyzji projektowej, i to na możliwie najwcześniejszym etapie pracy. Ta książka powinna zostać przestudiowana przez każdego architekta nowoczesnych systemów rozproszonych. Jej celem jest pokazanie sposobów rozwiązywania trudnych problemów związanych z projektowaniem takiego oprogramowania. W krytyczny i wszechstronny sposób omówiono w niej najważniejsze problemy utrudniające podejmowanie dobrych decyzji projektowych. Zaprezentowano najskuteczniejsze strategie doboru optymalnej architektury.

Podtytuł Złożone zagadnienia architektury oprogramowania. Jak analizować kompromisy i podejmować trudne decyzje
Tytuł oryginalny Software Architecture: The Hard Parts: Modern Trade-Off Analyses for Distributed Architectures
Autor Neal Ford, Mark Richards, Pramod Sadalage, Zhamak Dehghani
Tłumaczenie Piotr Pilch
Rok wydania 2023
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 408
Wydawnictwo Helion
99.00 64.35
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
67.32
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-283-9527-5
W epoce infrastruktur chmurowych, mikrousług czy wysublimowanych wzorców projektowych architekt oprogramowania musi sobie radzić z trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiednich rozwiązań. Będą one potem szczegółowo testowane podczas pracy w środowisku produkcyjnym, a także przy późniejszym dostosowywaniu i rozbudowywaniu oprogramowania. Tymczasem w wypadku architektury złożonych systemów nie ma łatwych kompromisów. Konieczne jest bardzo wnikliwe i krytyczne przemyślenie każdej decyzji projektowej, i to na możliwie najwcześniejszym etapie pracy.
Ta książka powinna zostać przestudiowana przez każdego architekta nowoczesnych systemów rozproszonych. Jej celem jest pokazanie sposobów rozwiązywania trudnych problemów związanych z projektowaniem takiego oprogramowania. W krytyczny i wszechstronny sposób omówiono w niej najważniejsze problemy utrudniające podejmowanie dobrych decyzji projektowych. Zaprezentowano najskuteczniejsze strategie doboru optymalnej architektury. Na jasnych przykładach pokazano, w jaki sposób należy przystąpić do analizy założeń projektowych ― począwszy od określenia "ziarnistości" usług, przepływów informacji i orkiestracji, poprzez eliminację sprzężenia kontraktów i określenie nadzoru nad transakcjami rozproszonymi, a skończywszy na metodach optymalizowania właściwości operacyjnych, takich jak skalowalność, elastyczność i wydajność.

Najciekawsze zagadnienia:
• analiza kompromisów i dokumentowanie decyzji
• podejmowanie decyzji dotyczących "ziarnistości" usług
• złożoność procesu przekształcania aplikacji monolitycznych
• eliminacja sprzężeń kontraktów wiążących usługi
• obsługa danych w architekturze o dużym stopniu rozproszenia
• wzorce zarządzania przepływami informacji i transakcjami

Architekt musi być prorokiem...

Neal Ford jest architektem aplikacji w ThoughtWorks, międzynarodowej firmie konsultingowej z branży IT. Jest autorem programów komputerowych, artykułów i książek z dziedziny informatyki. Udziela konsultacji w zakresie projektowania i budowania dużych aplikacji korporacyjnych, a także prowadzi internetowe wykłady dla wojska i wielu firm z całego świata, wpisanych na listę „Fortune 500".

Mark Richards jest doświadczonym architektem oprogramowania. Zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem mikrousług oraz innych systemów o architekturze rozproszonej. Założył tematyczny serwis dla programistów — Developer to Architect.

Pramod Sadalage specjalizuje się w projektach aplikacji i ewolucyjnych baz danych, architekturze danych i bazach danych NoSQL.

Zhamak Dehghani jest autorką paradygmatu siatki danych. Pełni funkcję dyrektora do spraw technologii w firmie ThoughtWorks, gdzie zajmuje się systemami rozproszonymi i architekturą danych. Jest członkinią wielu organów doradczych do spraw technologii, a także zwolenniczką decentralizacji w technologii i w społeczeństwie.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku