• Ansible w praktyce. Automatyzacja konfiguracji i proste instalowanie systemów. Wydanie III

Ansible służy do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Inżynierowie cenią ten framework za minimalne rozmiary, brak konieczności instalowania czegokolwiek na serwerach i prostotę użytkowania. Oferuje on proste i bardzo przydatne funkcje przeznaczone do automatyzacji wielowarstwowych środowisk, przydaje się też do obsługi ciągłej integracji i ciągłego wdrażania oprogramowania (CI/CD) bez żadnego przestoju. Może służyć do różnych celów: przygotowania infrastruktury jako kodu, wdrożeń aplikacji czy automatyzacji codziennych, czasochłonnych zadań administracyjnych. Ta książka jest przeznaczona dla programistów i administratorów, którzy poszukują wydajnej metody zarządzania systemami. Pokazano w niej, w jaki sposób działa Ansible i jak należy przygotować go do pracy.

Podtytuł Ansible w praktyce. Automatyzacja konfiguracji i proste instalowanie systemów. Wydanie III
Tytuł oryginalny Ansible: Up and Running: Automating Configuration Management and Deployment the Easy Way, 3rd Edition
Autor Bas Meijer, Lorin Hochstein, René Moser
Rok wydania 2023
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 400
Wydawnictwo Helion
99.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-832-2152-6

Ansible służy do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Inżynierowie cenią ten framework za minimalne rozmiary, brak konieczności instalowania czegokolwiek na serwerach i prostotę użytkowania. Oferuje on proste i bardzo przydatne funkcje przeznaczone do automatyzacji wielowarstwowych środowisk, przydaje się też do obsługi ciągłej integracji i ciągłego wdrażania oprogramowania (CI/CD) bez żadnego przestoju. Może służyć do różnych celów: przygotowania infrastruktury jako kodu, wdrożeń aplikacji czy automatyzacji codziennych, czasochłonnych zadań administracyjnych.
Ta książka jest przeznaczona dla programistów i administratorów, którzy poszukują wydajnej metody zarządzania systemami. Pokazano w niej, w jaki sposób działa Ansible i jak należy przygotować go do pracy. Omówiono sposoby tworzenia scenariuszy (są to skrypty do zarządzania konfiguracją), zasady zarządzania zewnętrznymi serwerami, a także zaprezentowano najciekawsze funkcjonalności tego oprogramowania: wbudowane deklaratywne moduły . W tym wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju Ansible, dodano też kilka rozdziałów poświęconych kontenerom, platformie Molecule, kolekcjom Ansible, obrazom i infrastrukturze chmurowej. Wszystkie kody zostały zaktualizowane, a całość została wzbogacona o praktyczne wskazówki dotyczące dobrych praktyk programistycznych na platformach do weryfikowania kodu.

W książce:
• zarządzanie konfiguracją i wdrożeniami systemów za pomocą Ansible
• dobre praktyki pracy z Ansible
• formaty kolekcji, moduły i wtyczki
• generowanie obrazów kontenerów i instancji chmurowych
• tworzenie infrastruktury chmurowej
• automatyzacja procesów CI/CD w środowisku programistycznym
• platforma Ansible Automation w metodyce DevOps

Minimalne rozmiary, prostota i wyjątkowa skuteczność — poznaj Ansible!

René Moser jest inżynierem systemów, zaangażowanym w projekt ASF CloudStack. Autor integracji CloudStack z Ansible.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku