• ZDROWIE PUBLICZNE. Najważniejsze zagadnienia dla studiujących i zainteresowanych nauką o zdrowiu

Zdrowie publiczne jest dziedziną, której nowoczesne podstawy naukowe i zakres działań powstały na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Misją tej dziedziny, opartej na wiedzy wielu dyscyplin naukowych i wspartych udziałem specjalistów różnych profesji, jest zapobieganie przedwczesnym zachorowaniom i zgonom oraz poprawa, a także umacnianie zdrowia społeczności. Zasadniczym celem jest spowodowanie zmiany zachowań niszczących zdrowie ludzi na zachowania sprzyjające zdrowiu, jak też na poprawę środowiska ich życia oraz pracy. W podręczniku, w 11 wykładach Autor przedstawia zagadnienia pozwalające zrozumieć czym jest zdrowie publiczne i istotę jego działań. Podkreśla znaczenie zdrowia nie tylko jako wartości, ale i siły sprawczej spełnienia celów osobistych i budowania przyszłości. Przedstawia również wielowymiarowość działań zdrowia publicznego w umacnianiu zdrowia społeczności, nieodzownego czynnika rozwoju kraju. Pokazuje, jak kształtowała się walka z epidemiami chorób i jak dzięki rozwojo

Podtytuł ZDROWIE PUBLICZNE. Najważniejsze zagadnienia dla studiujących i zainteresowanych nauką o zdrowiu
Autor Andrzej Wojtczak
Rok wydania 2017
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 244
50.00 35.00
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
32.5
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-007-7
Zdrowie publiczne jest dziedziną, której nowoczesne podstawy naukowe i zakres działań powstały na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Misją tej dziedziny, opartej na wiedzy wielu dyscyplin naukowych i wspartych udziałem specjalistów różnych profesji, jest zapobieganie przedwczesnym zachorowaniom i zgonom oraz poprawa, a także umacnianie zdrowia społeczności. Zasadniczym celem jest spowodowanie zmiany zachowań niszczących zdrowie ludzi na zachowania sprzyjające zdrowiu, jak też na poprawę środowiska ich życia oraz pracy.

W podręczniku, w 11 wykładach Autor przedstawia zagadnienia pozwalające zrozumieć czym jest zdrowie publiczne i istotę jego działań. Podkreśla znaczenie zdrowia nie tylko jako wartości, ale i siły sprawczej spełnienia celów osobistych i budowania przyszłości. Przedstawia również wielowymiarowość działań zdrowia publicznego w umacnianiu zdrowia społeczności, nieodzownego czynnika rozwoju kraju. Pokazuje, jak kształtowała się walka z epidemiami chorób i jak dzięki rozwojowi społecznemu oraz nauce zmieniał się powoli zakres działań zdrowia publicznego. Wskazuje na rolę i sposób działania determinantów, jako czynników budujących lub niszczących zdrowie ludzi, zaznajamia ze sposobami zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym i wczesnego wykrywania śmiertelnych zagrożeń, co pozwala na dłuższe życie w dobrym zdrowiu.

Autor omawia sposoby umacniania zdrowia poprzez kształtowanie stylów życia oraz uwarunkowań promocji zdrowia, co pozwala jak najdłużej zachować satysfakcję z aktywnego życia, zdolność do pracy, sprawność i samodzielność. Wskazuje na rolę państwa i rządu w kreowaniu polityki zdrowotnej, a także współdziałania wszystkich instytucji państwowych oraz ludzi w walce o budowanie zdrowia społeczności, warunku rozwoju kraju. Podręcznik kończy wykład wskazujący na rolę Światowej Organizacji Zdrowia, jako wiernego mecenasa zdrowia publicznego i siły inspirującej oraz sprawczej międzynarodowej polityki, mającej za cel ochronę i umacnianie zdrowia ludności globu.

Od Autora 7

Wykład 1. Zdrowie i choroba w odbiorze indywidualnym i społecznym 11
Wykład 2. Wielowymiarowość zdrowia publicznego 27
Wykład 3. Zdrowie publiczne - millenium walki z chorobami 45
Wykład 4. Zdrowie publiczne w systemie opieki zdrowotnej 63
Wykład 5. Etyczne aspekty działań zdrowia publicznego 81
Wykład 6. Determinanty zdrowia i czynniki ryzyka zdrowotnego 101
Wykład 7. Globalne czynniki ryzyka - palenie tytoniu i alkoholizm 123
Wykład 8. Zapobieganie chorobom i wczesne ich rozpoznawanie 147
Wykład 9. Rola i znaczenie promocji zdrowia w działaniach zdrowia publicznego 165
Wykład 10. Zdrowie w polityce państwa - wyzwania i ograniczenia 187
Wykład 11. Światowa Organizacja Zdrowia i jej polityka zdrowotna 207

Bibliografia 229
O Autorze 243

Prof. dr. hab. n. med. Andrzej Wojtczak - Profesor Zdrowia Publicznego Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach i w Szkole Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, a także Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

W latach 1986-1995 Kierownik Zakładu Zdrowia Międzynarodowego, a następnie Dziekan Wydziału Medycyny Społecznej i Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

W czasie wieloletniej pracy w Światowej Organizacji Zdrowia Dyrektor ds. Kształcenia Kadr Medycznych i Nauki w Biurze Regionalnym w Kopenhadze, Dyrektor Centrum Badań nad Zdrowiem ŚOZ w Kobe w Japonii oraz Profesor Zdrowia Publicznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Kwansai-Gakuin w Sanda, w Japonii. Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Kształcenia Medycznego w Nowym Jorku, były Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kształcenia Medycznego, a obecnie Przewodniczący Komitetu Nominacyjnego Towarzystwa. Autor ponad 600 publikacji z zakresu medycyny, zdrowia publicznego oraz kształcenia kadr medycznych w różnych językach, głównie w języku polskim i angielskim.

Redaktor Naczelny 3-tomowego Podręcznika Chorób Wewnętrznych, PZWL, wydanie I (1983) i wydanie II (1995) oraz autor podręcznika „Zdrowie publiczne - wyzwanie systemów zdrowia w XXI wieku", PZWL 2009.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku