• Wydajność i optymalizacja kodu.

Mimo że dysponujemy coraz szybszym i wydajniejszym sprzętem, oprogramowaniu wciąż stawia się wyśrubowane wymagania: musi działać błyskawicznie i niezawodnie. Nieraz od jakości pracy systemu zależy bardzo dużo, nawet bezpieczeństwo i życie człowieka. Eliminacja źródłowych przyczyn problemów wydajnościowych jest jednak niezwykle trudnym zadaniem. Wymaga wiedzy o działaniu sprzętu, interakcjach między komponentami systemu, a także wysokiej klasy umiejętności programistycznych. Ta książka jest przeznaczona dla programistów i osób zaawansowanych w nauce programowania.

Podtytuł Istota dynamiki działania oprogramowania
Tytuł oryginalny Understanding Software Dynamics
Autor Richard L. Sites
Tłumaczenie Tomasz Walczak
Rok wydania 2023
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 464
119.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-2839-515-2
Mimo że dysponujemy coraz szybszym i wydajniejszym sprzętem, oprogramowaniu wciąż stawia się wyśrubowane wymagania: musi działać błyskawicznie i niezawodnie. Nieraz od jakości pracy systemu zależy bardzo dużo, nawet bezpieczeństwo i życie człowieka. Eliminacja źródłowych przyczyn problemów wydajnościowych jest jednak niezwykle trudnym zadaniem. Wymaga wiedzy o działaniu sprzętu, interakcjach między komponentami systemu, a także wysokiej klasy umiejętności programistycznych.
Ta książka jest przeznaczona dla programistów i osób zaawansowanych w nauce programowania. Dzięki niej nauczysz się uwzględniać w projektach narzędzia do obserwacji pracy kodu i analizować uzyskane dzięki nim dane o wydajności. Dowiesz się też, jak na podstawie takiego wnioskowania uzyskiwać znaczną poprawę w szybkości przetwarzania powolnych operacji. Prezentowane treści zilustrowano przykładami i ćwiczeniami w języku C lub C++ w systemie Linux. Materiał zawarty w książce to trzy główne zagadnienia: pomiary, obserwacje, a także wnioskowanie i nanoszenie poprawek w kodzie. Wartościową częścią książki jest omówienie procesu budowy niskokosztowego narzędzia do obserwacji KUtrace i jego zastosowania we wdrażaniu wyrafinowanych rozwiązań programistycznych. W ten sposób można u źródła usuwać przyczyny problemów z wydajnością kodu.
Najciekawsze zagadnienia:
• problemy sprzętowe: procesory, pamięci, dyski twarde, nośniki SSD i sieci
• korygowanie kodu wolno działającego programu
• przydatne mechanizmy monitorowania pracy kodu
• analiza danych dotyczących wydajności
• identyfikacja problemów, takich jak wykonywanie zbyt wielu instrukcji, powolne wykonywanie instrukcji, oczekiwanie na zasoby i blokady programowe
Kod eksperta: tu każdy bit ma znaczenie!
Dr Richard L. Sites zajmuje się programowaniem od 1959 roku. Zdobył olbrzymią wiedzę o interakcjach sprzętu i oprogramowania. Rozwijał mikrokod architektury VAX, był jednym z architektów mikroprocesora DEC Alpha i wymyślił liczniki wydajności powszechnie stosowane w procesorach. Zajmował się niskokosztowym śledzeniem mikrokodu i oprogramowania w firmach: DEC, Adobe, Google i Tesla. Posiada 66 patentów i jest członkiem National Academy of Engineering.
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku