• Koncepcja federalizmu fiskalnego w systemie finansów samorządu terytorialnego

Federalizm fiskalny to współczesna koncepcja ekonomiczna przeciwstawna idei centralizmu, oparta na formule wielopoziomowych finansów publicznych oraz koncentrująca się na poszukiwaniu optymalnego zakresu decentralizacji fiskalnej. To jednocześnie koncepcja nowoczesnego i wieloszczeblowego zarządzania sektorem publicznym, której wdrażanie ma na celu zwiększenie efektywności procesu dostarczania dóbr i usług publicznych. W książce w kompleksowy sposób zaprezentowano poszczególne założenia teoretyczne i modele federalizmu fiskalnego, konfrontując je z teorią finansów samorządowych oraz praktyką gospodarczą. Jako przykład do analiz empirycznych posłużył podsektor subnational governmnet w państwach członkowskich OECD. Podjęto próbę określenia pozycji ekonomicznej wspomnianego podsektora w poszczególnych państwach, wykorzystując w tym zakresie autorski Miernik Poziomu Decentralizacji Fiskalnej - MPDF. „Podjęta w książce problematyka wypełnia lukę w polskiej literaturze przedmiotu, poświęco

Podtytuł Koncepcja federalizmu fiskalnego w systemie finansów samorządu terytorialnego
Autor Marzanna Poniatowicz
Rok wydania 2018
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 320
70.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
ISBN 978-83-8102-102-9

ZAPOWIEDŹ

Federalizm fiskalny to współczesna koncepcja ekonomiczna przeciwstawna idei centralizmu, oparta na formule wielopoziomowych finansów publicznych oraz koncentrująca się na poszukiwaniu optymalnego zakresu decentralizacji fiskalnej. To jednocześnie koncepcja nowoczesnego i wieloszczeblowego zarządzania sektorem publicznym, której wdrażanie ma na celu zwiększenie efektywności procesu dostarczania dóbr i usług publicznych. W książce w kompleksowy sposób zaprezentowano poszczególne założenia teoretyczne i modele federalizmu fiskalnego, konfrontując je z teorią finansów samorządowych oraz praktyką gospodarczą. Jako przykład do analiz empirycznych posłużył podsektor subnational governmnet w państwach członkowskich OECD. Podjęto próbę określenia pozycji ekonomicznej wspomnianego podsektora w poszczególnych państwach, wykorzystując w tym zakresie autorski Miernik Poziomu Decentralizacji Fiskalnej - MPDF.


„Podjęta w książce problematyka wypełnia lukę w polskiej literaturze przedmiotu, poświęconej zastosowaniu teorii federalizmu fiskalnego do systemu finansów samorządu terytorialnego".
Z recenzji Prof. dr hab. Krystyny Piotrowskiej-Marczak

Marzanna Poniatowicz - dr hab. nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB; specjalizuje się w problematyce finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem finansów jednostek samorządu terytorialnego; autorka i współautorka około 150 publikacji naukowych; członek Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości oraz International Institute of Public Finance.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku