• Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu

Nowa teoria na temat tego, jak mózg tworzy emocje, która może zrewolucjonizować psychologię, opiekę zdrowotną, egzekwowanie prawa i nasze rozumienie umysłu ludzkiego. EMOCJE WYDAJĄ SIĘ BYĆ AUTOMATYCZNE, jak niepohamowane reakcje na nasze myśli i doświadczenia. Naukowcy długo popierali to założenie twierdząc, że emocje są tak zaprojektowane w ciele lub w mózgu, iż nie podlegają zmianom. Dzisiaj jednak nauka o emocjach przechodzi rewolucję równającą się z odkryciem względności w fizyce czy selekcji naturalnej w biologii, a ta zmiana poglądów niesie ze sobą ogromne implikacje dla nas wszystkich. Na czele tej rewolucji stoi psycholog i neurobiolog, Lisa Feldman Barrett, której teoria emocji prowadzi do głębszego rozumienia umysłu i mózgu, rzucając nowe światło na istotę człowieczeństwa. Jej badania obalają powszechnie przyjmowane przekonanie, że emocje zamieszkują różne części mózgu oraz są uniwersalnie wyrażane i rozpoznawane. Dowodzi ona, że emocje są tworzone pod wpływem chwili, przez

Podtytuł Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu
Tytuł oryginalny How Emotions Are Made. Th e Secret Life of the Brain
Autor Lisa Feldman Barrett
Tłumaczenie Agnieszka Jarosz
Rok wydania 2018
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Format 165x235
Stron 514
79.00 53.72
Do końca promocji pozostało:
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
ISBN 978-83-8102-027-5

 

Od czego zależą nasze emocje? Jaki mamy wpływ na ich jakość? Czy to, co odczytujemy z twarzy naszego rozmówcy, jest tożsame z tym, co faktycznie on czuje? Dlaczego stereotypowe postrzeganie emocji malujących się na twarzy może być zgubne w skutkach?

Książka w niestandardowy sposób rewolucjonizuje myślenie o emocjach, wpływając na wszystkie obszary życia, w których umiejętność rozpoznawania emocji, wywierania wpływu oraz wysoka inteligencja emocjonalna odgrywają kluczową rolę – od codziennych relacji międzyludzkich, poprzez system prawny, po politykę.

Emocje – sposób ich wyrażania oraz odbierania – nie są uniwersalne dla każdego człowieka na całym świecie. Są konstruowane przez kulturę, środowisko, wynikają ze zbieranych na przestrzeni życia doświadczeń. Nie są wyzwalane – są tworzone przez mózg, nieustannie przetwarzający i monitorujący zgromadzone dane, na ich podstawie prognozujący i symulujący świat zewnętrzny.

Niesłychanie bogata merytorycznie, jednocześnie fascynująca i dowcipna książka Lisy Feldmann Barrett stanowi obowiązkową pozycję dla wnikliwych obserwatorów rzeczywistości.

 

Fascynująca (…) dająca do myślenia podróż w głąb nauki o emocjach.
Wall Street Journal 

Nigdy nie widziałem książki w takiej mierze poświęconej zrozumieniu natury emocji (…) ta książka jest mocno osadzona w rzeczywistości i wspaniale się ją czyta. Dostarczając czytelnikowi wysoki poziom wiedzy zaserwowany w przejrzystym stylu, książka Barrett stanowi znakomity przykład współczesnej prozy podanej w przystępnej formie.
Seattle Book Review
, pięć gwiazdek 

Większość z nas idzie przez życie, nie zastanawiając się wiele na temat naszego wkładu w świat. Lisa Feldman Barrett pokazuje, że można inaczej – a to, co ma do powiedzenia na temat naszych spostrzeżeń i emocji, jest dość zaskakujące.
Elle 

Przygotuj się na całkowicie zmieniającą sposób myślenia o funkcjonowaniu twojego mózgu podróż, w którą zabierze cię Lisa Feldman Barrett, profesor psychologii (…) Jej zafascynowanie tematem rozjaśnia każdy niesamowity fakt i teorię na temat pochodzenia naszych emocji (…) każdy rozdział jest pełen zdumiewających obserwacji (…) Metaforyczne selfie mózgu wykonane przez Barrett jest genialne.
Booklist 

Dobrze uargumentowana, zajmująca dysputa z dominującym poglądem, że emocje i rozum nie idą w parze (…) Wysoce pouczająca, przystępna i o szerokim zasięgu.
Kirkus Reviews 

Barrett (profesor psychologii, Northeastern Unviersity) przedstawia nowe neurobiologiczne wyjaśnienie, dlaczego ludzie bardziej ulegają wpływowi uczuć aniżeli faktów. Oferuje sprzeczną z intuicją teorię, która nie tylko przeczy popularnemu rozumieniu emocji, ale również tradycyjnym badaniom: emocje się nam nie przydarzają; są naprędce konstruowane przez nas samych. Co więcej, emocje ani nie są uniwersalne, ani też nie są umieszczone w żadnym specyficznym obszarze mózgu. Różnią się w zależności od kultury i wynikają z dynamicznych sieci neuronowych. Sieci te nieustannie przeprowadzają symulacje, stawiając prognozy i dokonując ich korekt w oparciu o środowisko (...) Zaczynając swoją własną przygodę od klasycznego poglądu na emocje, Barrett stopniowo buduje swoją rozprawę, pisząc stylem konwersacyjnym i używając przystępnych metafor, przenosząc najcięższe fakty neurobiologiczne do załączników umieszczonych pod koniec książki, by nie czynić jej ciężkostrawną. Jednak dla kogoś, kto wcześniej nie spotkał się z tymi poglądami, jest to wiele do przełknięcia na jeden raz. Werdykt: teorie emocji i ludzkiego mózgu przedstawione w książce są rewolucyjne i mają istotne implikacje. Dla czytelników zainteresowanych psychologią i neurobiologią oraz dla tych, którzy mają do czynienia z edukacją i stoją na straży jakichkolwiek reguł.
Library Journal 


„Ta rzetelna, oparta na znakomitych badaniach i głęboko przemyślana książka prezentuje nowe spojrzenie na nasze emocje – czym są, skąd się biorą, dlaczego je mamy. Ta książka będzie skarbem dla każdego, kto kiedykolwiek podejmował wysiłek pogodzenia ze sobą serca i mózgu; wyjaśnia ona naukę, nie wyrządzając krzywdy humanizmowi tematu przewodniego”.
– 
ANDREW SOLOMON, autor książki Far from the Tree

„Zastanawiasz się czasem, skąd biorą się twoje emocje? Lisa Barrett, światowej sławy ekspertka w dziedzinie psychologii, napisała rozstrzygający przewodnik po uczuciach i stojącej za nimi nauce o mózgu”.
– 
ANGELA DUCKWORTH, autorka książki Upór: potęga pasji i wytrwałości

„Wszystko, co wydawało ci się, że wiesz na temat swoich uczuć i powodu ich odczuwania okazuje się szokująco błędne. Lisa Barrett rzuca światło na fascynującą, nową naukę o naszych emocjach, przedstawiając znaczące przykłady z takich dziedzina jak zdrowie, rodzicielstwo, związki i bezpieczeństwo narodowe”.
– 
PEGGY ORENSTEIN, autorka książki Girls & Sex

„Po przeczytaniu
Jak powstają emocjejuż nigdy nie pomyślę o emocjach tak jak kiedyś. Lisa Barrett otwiera zupełnie nowy obszar do walki ze stereotypami dotyczącymi płci i do ustanawiania lepszej polityki”.
– 
ANNE-MARIE SLAUGHTER, autorka książki Unfinished Business

„Wszyscy czujemy, że emocje – sposób, w jaki przeżywamy radość, strach czy złość, jest automatyczny i odbywa się w każdym z nas tak samo jak u członka ludu zbieracko-łowieckiego z Kalahari. W tej znakomitej książce Lisa Barrett sięga do współczesnych badań, by zaoferować nam radykalnie inny obraz: przeżywanie emocji jest wysoce zindywidualizowane, nacechowane neurobiologicznie i nierozłącznie związane z poznaniem. Jest to prowokacyjna, przystępna i istotna książka".
– 
ROBERT SAPOLSKY, autor książki Why Zebras Don't Get Ulcers

„Lisa Barrett po mistrzowsku łączy odkrycia nauki afektywnej, nauki o mózgu, psychologii społecznej i filozofii, by przedstawić logicznie spójny obraz przykładów emocji, jakich doświadczamy i których jesteśmy świadkami każdego dnia. Jak powstają emocje pomoże ci przemodelować życie, sprawiając, że znajome uczucia – od niepokoju po miłość – ujrzysz w zupełnie innym świetle”.
BARBARA FREDRICKSON, autorka książek Pozytywność oraz Miłość 2.0

„Jeśli nie możesz pojąć, dlaczego roczne przychody przemysłu filmowego z Hollywood liczone są w dziesiątkach miliardów dolarów, powinieneś przeczytać tę książkę”.
– 
PIOTR ZIELONKA, autor książki Giełda i psychologia

Jak powstają emocje to prowokacyjna, wnikliwa i wciągająca analiza fascynujących sposobów, za pomocą których mózg tworzy nasze życie emocjonalne, przekonująco łącząca nowatorską naukę o mózgu z codziennymi emocjami. Po lekturze tej rewolucyjnej książki już nigdy nie pomyślisz o emocjach tak jak kiedyś”.
– 
DANIEL L. SCHACTER, autor książki Siedem grzechów pamięci 

 

Wstęp: Dwutysiącletnie założenie 11

1. W poszukiwaniu „odcisków palców" emocji 19
2. Emocje są konstruowane 49
3. Mit uniwersalnych emocji 71
4. Pochodzenie uczuć 89
5. Pojęcia, cele i słowa 123
6. Jak mózg tworzy emocje 157
7. Emocje jako rzeczywistość społeczna 177
8. Nowe spojrzenie na naturę ludzką 207
9. Panowanie nad emocjami 235
10. Emocja a choroba 265
11. Emocja a prawo 291
12. Czy warczący pies jest zły? 333
13. Od mózgu do umysłu - nowa granica 365

Podziękowania 383
Załącznik A: Podstawy mózgu 395
Załącznik B: Suplement do rozdziału 2 401
Załącznik C: Suplement do rozdziału 3 403
Załącznik D: Dowody na kaskadę pojęć 405
Bibliografia 417
Przypisy 465
Spis rysunków i zdjęć 513

Dr Lisa Feldman Barrett, wybitna profesor psychologii Northeastern University, wykładająca psychiatrię i radiologię również w Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital. Laureatka National Institutes of Health Director's Pioneer Award za przełomowe badania emocji w mózgu. Mieszka w Bostonie.
www.lisafeldmanbarrett.com

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku